21.4.2013 Kun KTP:n kanadalaistehomies Sefton Barrett, 29, pelasi edellisen kerran Suomessa, KTP:n tie finaaleihin nousi pystyyn jo välierävaiheessa Joensuun Katajaa vastaan. Barrett saa mahdollisuuden kauan odottamaansa revanssin torstaina alkavissa Korisliigan välierissä, kun KTP haastaa jälleen joensuulaiset mittelöön finaalipaikasta.
Joensuun Kataja saa vastaansa huippukuntoisen KTP:n, joka väläytteli myrskyn merkkejä jo puolivälierissä suistamalla Kouvolan Kouvot tieltään suoraan voitoin 3-0.
KTP:n ja Kouvojen avausottelu oli tasainen, mutta toisen osaottelun puoliajalla KTP löysi keinot Kouvojen hyökkäyksen pysäyttämiseen. Kolmas peli olikin kotkalaisnäytöstä: ottelu päättyi KTP:n 40 pisteen voittoon.
Toista kauttaan Kotkassa pelaavalle kanadalaiselle Sefton Barrettille KTP:n 3-0-ottelusarjavoitto ei kuitenkaan ollut yllätys.
– Palattuani loukkaantumiseni jälkeen kentille minulta kesti pari viikkoa päästä rytmiin, ja samalla jouduimme vielä ensimmäisessä Kouvot-ottelussa vähän hakemaan yhteistä säveltä joukkueen kanssa, Barrett kertoo.
– Puolivälierien edetessä löysimme kuitenkin taas toisemme, ja kolmannessa pelissä olimme jo lähes täydellisesti mukavuusalueellamme. Kun pelaamme yhteen, olemme liigan ylivoimaisesti vaarallisimpia joukkueita.
Monipuolisen hyökkäyspelaamisensa lisäksi KTP oli täydellisesti ajan tasalla puolustuspäässä. Kotkalaiset onnistuivat eliminoimaan Kouvojen syömähampaat Gilberto Clavellin ja Antto Nikkarisen puolivälierissä lähes täysin.
– Valmentajamme Sami Toiviainen osoitti, miten paljon Kouvojen hyökkäyspeli nojaa Clavellin ja Nikkarisen pick and roll -pelin varaan. Halusimme estää heitä pääsemästä liian syvälle kolmen sekunnin alueelle ja pitää samalla heidän heittäjänsä kurissa. Toisen pelin puoliajasta alkaen onnistuimme taktiikassa täydellisesti.
Barrett pelasi edellisen kerran Suomessa ja KTP:ssa kaudella 2010/11. Lennokas kanadalainen kuului tuolloin Korisliigan tehokkaimpiin pelaajiin 19,5 pisteen, 6,1 levypallon, 1,5 syötön, 1,5 riiston ja 1,2 blokin keskiarvoillaan.
”Air Canada” on tehnyt takuutyötä myös kuluvalla kaudella: 16,1 pistettä, 6,0 levypalloa, 1,4 riistoa, 1,3 blokkia ja 1,2 syöttöä ottelua kohden.
– Seurailin KTP:n joukkueen kehitystä läpi viime kesän. Heillä oli jo entuudestaan hyviä pelaajia, ja sitten katsoin, että Timo Heinonen teki sopimuksen, sitten Antwine Williams, sitten Devonne Giles. Minusta alkoi tuntua, että KTP:lla olisi hyvät mahdollisuudet mennä loppuun asti, Barrett kertoo.
– Pelasimme KTP:n kanssa hyvin jo edellisellä Suomen kaudellani, mutta välierätappio jätti happaman maun suuhun. Kun palasin Kotkaan, tavoitteeni oli ilman muuta saattaa loppuun se, mikä jäi viimeksi kesken.
Kotkalaisjoukkueen uskolliset fanit ja koko joukkue pelästyivät helmikuussa pahemman kerran, kun Barrett loukkasi nilkkansa runkosarjaottelussa Kauhajoen Karhua vastaan. Neljän viikon lepo teki kuitenkin tehtävänsä, ja luottolaituri on jälleen kunnossa.
– Nilkka on vielä vähän arka, mutta tässä vaiheessa kautta jokaisella on omat pikkuvammansa. Pelituntumani on hyvä, enkä ole nilkasta yhtään huolissani, vakuuttaa Barrett.
Barrettille tarjoutuu hänen pitkään odottamansa revanssimahdollisuus, kun Joensuun Kataja selvitti tiensä KTP:n vastustajaksi torstaina alkaviin Korisliigan välieriin.
– Sanotaan vaikka niin, että nautin Katajan tarjoamasta haasteesta. Ilman muuta parin vuoden takainen välierätappio on vielä sen verran mielessä, että Katajan kohtaaminen kutkuttaa erityisen paljon. Oli kuitenkin vastassa kuka hyvänsä, välierät on voitettava, jotta pääsisimme finaaliin.
Tulevaa välierävastustajaa analysoidessaan Barrett kiinnittää huomionsa eritoten Katajan materiaalin laajuuteen.
– Kataja on todella syvä joukkue. Noin laajaa materiaalia on pakko kunnioittaa. Etenkin, koska he pelaavat niin hyvin yhteen; he liikkuvat puolustuksessa ja jakavat palloa. Pitää muistaa, että he menivät EuroChallengessakin kahdeksan joukkoon, Barrett arvioi.
– Meillä on paljon tehtävää. Meidän on pidettävä levypallot hallussamme, estettävä Petri Virtasta ja Johnell Smithiä pääsemästä rytmiin ja pidettävä kurissa Jonte Flowers, joka on uskomaton pelaaja. Siinä ovat tärkeimmät asiat, mutta noin laajaa joukkuetta vastaan tehtävää on paljon.
Korisliigan välierät alkavat torstaina 25. huhtikuuta Loimaalla ja Joensuussa.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.
Susijengin nuoriin lupauksiin lukeutuva 211-senttinen, 23-vuotias Federiko Federiko rynnisti vaihtopenkiltä 13 minuutissa seitsemän pisteen ja yhdeksän levypallon saaliin, kun hänen edustamansa Texas Tech nousi 16 pisteen takaa 85-83 (72-72, 31-38)-jatkoaikavoittoon Arkansasista ja eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n valtakunnallisen lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.
Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Petteri Koponen, 36, otti ensimmäisen todellisen loikan valmennustöihin tällä kaudella, kun hän toimi Australian NBL:ssä pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Kyseessä oli Koposen ensimmäinen päävalmentajapesti ammattilaisjoukkueen peräsimessä.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.