26.3.2013 Joensuun Katajan takamiestaituri Petri Virtanen, 32, teki tänään historiaa upottamalla Forssan Koripoikia vastaan pelatussa ottelussa kolmen pisteen heiton jo 1000. kerran uransa runkosarjaotteluissa. Ennen Virtasta tuhannen kaukoheiton rajan on onnistunut rikkomaan vain ToPo-legenda Kari-Pekka Klinga.
Petri Virtanen rikkoi taas historiallisen rajapyykin Korisliigassa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Virtanen on heittänyt syksystä 2000 asti jatkuneella pääsarjaurallaan 428 runkosarjaottelussa kaikkiaan 2 878 kolmen pisteen heittoa, joista tasan 1000 on onnistunut. Virtasen koko uran kaukoheittoprosentti on 34,7%.
Yhden ottelun ennätyksekseen Virtanen on kirjauttanut 10 onnistunutta kolmen pisteen heittoa. Ennätyssaldo syntyi joulukuussa 2005 Aura Basketia vastaan.
Kolmen pisteen heitto tuli sääntöihin syksyllä 1984. Kaikkien aikojen onnistuneiden kolmen pisteen heittojen tilastokärjessä viihtyvä Klinga oli ennen sääntöuudistusta ehtinyt pelata jo 133 runkosarjaottelua.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.