Takamiesikoni Roope Suonio palaa Namika Lahden paitaan

22.11.2013 15:30 Pääsarjauransa jo kertaalleen loukkaantumiseen lopettanut 176-senttinen Roope Suonio, 31, palaa Namika Lahden lilavalkoiseen pelipaitaan. Namikan oma kasvatti on allekirjoittanut kasvattajaseuransa edustusjoukkueen kanssa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen.

Roope Suonio palaa Namika Lahden edustusjoukkueen riveihin. Kuva: Francois Perthuis.

Korisliiga-uransa jo kaudella 1999/2000 Namikassa aloittanut Suonio lukeutuu syöttötaidollaan ja pelinäkemyksellään liigan ehdottomiin väriläiskiin.

Vuosi sitten Suonio aloitti kauden Namika Lahden liigajoukkueen kapteenina, mutta joutui jo kolmen ottelun jälkeen jäämään sivuun vaikean lonkkavamman johdosta. Loukkaantumisen vakavuus johti samalla koripallouran päättämiseen.

Tänä syksynä kuvio toistui Namikalla siltä osin, että niin ikään kapteenina pelannut Ilkka Vuori loukkaantui viimeisessä harjoitusottelussa ja on kauan sivussa, mikä ajoi seuran ja valmennusjohdon hakemaan joukkueeseen kotimaista vahvistusta.

– Olen päässyt takaisin hyvään kuntoon ja pystynyt treenaamaan monipuolisesti. Ainakaan tällä hetkellä lonkat eivät vaivaa ja kesällä pelasin jalkapalloakin 20 ottelua aika lyhyessä ajassa. Sen takia nyt uskaltaakin lähteä kokeilemaan liigakorista vuoden tauon jälkeen, Suonio kertoo Namika Lahden tiedotteessa.

– Joukkueen alkukausi on näyttänyt niin hyvältä, että toivottavasti en tule sotkemaan kuvioita. Yritän nauttia jokaisesta harjoituksesta ja ottelusta, mennään päivä kerrallaan.

Suonion paluu tositoimiin tapahtuu lähiaikoina, mutta tarkkaa päivämäärää ei ole asetettu. Namika Lahti pelaa seuraavan ottelunsa lauantaina Espoossa Tapiolan Honkaa vastaan.


Suonio on pelannut pääsarjaurallaan kaksitoista täyttä liigakautta ja yhteensä 384 liigaottelua Namika Lahdessa, Pussihukissa, Team Componentassa sekä Kouvoissa. Parhaalla kaudellaan Suonio rekisteröi Namikalle 13,2 pistettä, 4,3 syöttöä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden.

Suonio on urallaan hakenut yhden SM-kullan (2000), kolme SM-hopeaa (2002, 2004, 2008) sekä yhden SM-pronssin (2001).

Lisätietoja: Namika Lahden tiedote
 
Lisätietoja: Roope Suonio
 
1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia