4.5.2014 Jopa kolme Korisliigan veteraanipelaajaa nousi sunnuntaina kolisten pääsarjan pudotuspelien kaikkien aikojen tilastoissa. Jukka Matinen pelasi 100. pudotuspeliottelunsa, Sami Lehtoranta ylitti 1500 pisteen rajan ja Petri Virtanen jakoi 300. syöttönsä.
Jukka Matinen pelasi jo uransa 100. pudotuspeliottelun. Kuva: Kai Kilappa.
203-senttinen, 35-vuotias Keravan Kori-80:n kasvatti Matinen on kymmenes pelaaja kautta aikain, joka on päässyt kolminumeroiselle ottelumäärälle pudotuspeleissä. Matinen on heittänyt näissä peleissä kaikkiaan 1066 pistettä ja ottanut 309 levypalloa.
Kaikkien aikojen eniten pudotuspelejä Korisliigassa ovat pelanneet Kari-Pekka Klinga (126), Sakari Pehkonen (124) ja Sami Lehtoranta (119).
205-senttinen, 34-vuotias HoNsU:n kasvatti Sami Lehtoranta upotti puolestaan 10 pistettä Bisonsia vastaan ja ylitti 10. pelaajana kautta aikain 1500 pudotuspelipisteen rajan. Lehtorannalla on koossa nyt 1501 pistettä.
183-senttinen, 33-vuotias Säynätsalon Riennon kasvatti Petri Virtanen jakoi puolestaan kolme syöttöä Bisonsia vastaan ja pääsi urallaan 300 pudotuspelisyöttöön, joka on kaikkien aikojen toiseksi paras lukema. Kaikkien aikojen ykkössyöttäjä pudotuspeleissä on Roope Mäkelä 332 passillaan.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.