20.1.2011 Kuudetta kauttaan Korisliigaa pelaava Juho Nenonen sai keskiviikkona Saloa vastaan 200 pääsarjan runkosarjapeliä täyteen. Kolme ensimmäistä kautta meni Espoon Hongassa ja nyt on menossa kolmas kausi Katajassa.
Katajaa nykyisin edustava Juho Nenonen on parantanut pistekeskiarvoaan Korisliigassa jokaisella pelikaudellaan. Kuvat: Kai Kilappa.
Urallaan 45 juniorimaaottelua pelannut, 23-vuotias ja 202-senttinen Nenonen aloitti liigassa lokakuussa 2005 ottelulla Honka-LrNMKY ja hän on heittänyt tähän mennessä 1181 pistettä. Nenonen on siitä harvinainen pelaaja, että hän on jokaisena pelivuotenaan parantanut pistekeskiarvoaan, joka tällä kaudella on 8,8.
Nenonen valittiin viime kaudella liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi ja hänen tilillään on Hongan riveissä kaksi Suomen mestaruutta. Runkosarjapelien lisäksi Nenosella on takanaan myös 34 playoffs-ottelua.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.