24.2.2011 17:23 Viimeiset kaksi ja puoli kautta ammattilaiskoripalloa Kreikan pääsarja A1 Ethnikissä pelannut maajoukkuelaituri Shawn Huff, 26, suuntaa loppukaudeksi Italiaan. 198-senttisen Huffin uusi työnantaja on Italian kakkosliiga LegaDuen jumbojoukkue Forli.
Shawn Huff siirtyy Kreikan liigasta Italian LegaDueen.
Huff viimeisteli kuluvalla kaudella Kreikassa 5,4 pistettä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden. Kuvat: Ville Vuorinen ja Tomi Kaminen.
Erinomaisesti kauden aloittanut Kavala kamppaili joulun kynnyksellä pitkään A1 Ethnikin kolmannella sijalla perinteikkäiden Olympiakosin ja Panathinaikosin vanavedessä. Alkuvuoden 2011 aikana Kavalan kiito on kuitenkin hidastunut, ja joukkue on tippunut kolmannelta sijalta kuudenneksi.
- Kavalalla on ollut jonkin verran taloudellisia ongelmia viime aikoina, ja koin, että minun ei ollut enää järkevää jatkaa seurassa, Huff kertoo.
Huff siirtyy loppukaudeksi Tuukka Kotin ja Gerald Lee jr.:n seuraksi Italian kakkosliiga LegaDueen. Huffin uusi joukkue on kauden 21 ottelustaan vain neljä voittanut LegaDuen jumbojoukkue Forli, jonka tavoitteena yhdeksän jäljellä olevan runkosarjakierroksen aikana on varmistaa sarjapaikkansa kaudeksi 2011/12.
- Forlin päävalmentaja Nenad Vucinic on nähnyt minun pelaavan valmentaessaan Uuden-Seelannin maajoukkuetta. Uutta seuraa etsiessäni vaihtoehtoja oli muutamia, mutta tuntui parhaalta lähteä pelaamaan tutun valmentajan alaisuuteen joukkueeseen, jossa minulle on kaavailtu isoa roolia, Huff taustoittaa.
- Forli on selvästi sarjasijoitustaan parempi joukkue, jolla on ollut paljon pelaajavaihdoksia ja monta tasaista peliä, joista on tullut niukkoja tappioita. Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet pysyä sarjassa.
Ensimmäisen kahden ammattilaiskautensa aikana vähille peliminuuteille jäänyt Huff ehti kuluvalla kaudella pelata BC Kavalan riveissä 17 ottelua 23,2 minuutin keskiarvolla. Joukkueensa aloitusviisikon pienen laiturin roolissa pelannut Huff viimeisteli 5,4 pistettä, 3,2 levypalloa ja 0,8 syöttöä ottelua kohden.
- Peliminuutteja tuli mukavasti koko kauden, mutta en usko, että pääsin omalle tasolleni ihan alkukauden pelien jälkeen. En saanut itsestäni välttämättä ihan kaikkea irti, Huff analysoi kulunutta kautta.
Elokuussa Suomen maajoukkuepaidassa Suomea EM-kisoihin taistelevan Huffin Kreikan ura jäi toistaiseksi kahden ja puolen kauden mittaiseksi. Valmistuttuaan Valparaison yliopistosta Yhdysvalloista keväällä 2008 Huff pelasi kauden 2008/09 vähillä minuuteilla Maroussissa ja viimeiset puolitoista kautta Kavalassa erityisesti puolustuspään roolipelaajana.
- Kreikan liigassa pelataan todella kovatasoista koripalloa. Joka joukkueessa oli vastassa sen tason pelaajia, että itsensä sai pistää likoon täysillä joka ilta.
Toisen polven koripalloilija Huff on pelannut miesten maajoukkueessa 88 ottelua 8,3 pisteen keskiarvolla.
Petteri Koponen, 36, otti ensimmäisen todellisen loikan valmennustöihin tällä kaudella, kun hän toimi Australian NBL:ssä pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Kyseessä oli Koposen ensimmäinen päävalmentajapesti ammattilaisjoukkueen peräsimessä.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Anniina Äijänen johdatti Trevison voittoon Italian Serie A2:ssa 16 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplalla. Saksassa Roosa Lehtoranta palasi kentälle lähes muutaman kuukauden tauon jälkeen.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.
Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon ja UCLA:n hurja 23 ottelun mittainen voittoputki sai päätöksensä, kun Southern California vei voiton Big Ten -konferenssin ottelussa.
Olivier Nkamhoua oli kentän kuningas Saksan Bundesliigan tiistai-illan susijengiläisten kohtaamisensa, kun hänen edustamansa Niners Chemnitz peittosi Danny Janssonin valmentaman Heidelbergin pistein 88–77 (44–34).
Severi Kaukiainen, 26, pelaa ensimmäistä täyttä kauttaan virolaisen Kalev/Cramon joukkueessa. Kaukiaisella on edessään iso kevät, kun hänellä on mahdollisuus kolmeen pokaaliin.