Virtuksen kapteeniksi nimetyn Koposen tähtäimessä iso kausi ja EM-kisapaikka

11.10.2010 13:22 Huhtikuussa jalan rasitusmurtuman vuoksi sairastuvalle joutunut Petteri Koponen palasi tositoimiin sunnuntaina, kun Virtus Bologna kohtasi Italian Supercupin finaalissa Montepaschi Sienan. Alkavalla kaudella Koposen tähtäimessä ovat Virtus Bolognan johdattaminen Serie A:n mitalipeleihin sekä Suomen maajoukkueen ensimmäiset EM-kisat 19 vuoteen.

Virtus Bolognan päävalmentaja Lino Lardo antoi suomalaistakamiehelleen runsaat kuusi minuuttia peliaikaa sunnuntaisessa Supercupin finaalissa. Vaikka Koponen on harjoitellut täysipainoisesti vasta yhden kokonaisen viikon seurajoukkueensa kanssa loukkaantumisensa jälkeen, hän väläytteli hetkittäin parasta osaamistaan ja viimeisteli kahdeksan pistettä hyvällä heittoprosentilla.

- Oli kiva päästä pelaamaan taas pitkästä aikaa. Tuli aika tehokkaat minuutit siihen nähden, että kyseessä oli ensimmäinen matsi kuuteen kuukauteen, summasi Koponen esityksensä Supercupin finaalissa.

- Jalassa tuntui koko ajan pientä kipua ja yleiskunnon puolesta olo oli vielä aika heikko. Tämä oli kuitenkin hyvä alku, pikku hiljaa edetään parempaan suuntaan.

Lokakuun joukkueharjoitukset ovat sujuneet Koposen kannalta totuttelun merkeissä. Koponen on kuulunut kestävyydeltään ja lähtönopeudeltaan joukkueidensa parhaimmistoon jo viimeisen viiden vuoden ajan, mutta puolen vuoden pakkolepo on jättänyt jälkensä.

- Ekan treeniviikon perusteella olen ehkä 60-prosenttisessa kunnossa. Aika hidas fiilis on vielä. Tuntuu, että tilanteet tapahtuvat ihan liian nopeasti, tosin tempoon on alkanut päästä jo pikku hiljaa jyvälle. Treenien alkuvaiheessa kaikki menee vielä selkäytimestä, mutta kun paikat väsyy niin sitä alkaa muistaa, että viimeiset kuusi kuukautta meni levon merkeissä, Koponen kertoo.

"Jalassa kaikki näyttää siltä, miltä pitääkin"

Toipumisen kannalta viimeiset viikot ovat olleet Koposelle rohkaisevia. Lääkärit sekä Italiassa että Suomessa ovat kertoneet murtuneen jalan luutuneen täydellisesti, jonka lisäksi heinäkuussa jalkaan asetetut tukiruuvit ovat kiinnittyneet odotusten mukaisesti.

- Tapasimme lääkärien kanssa ennen kuin aloitin treenit, ja he olivat hyvin rohkaisevia toipumiseni suhteen. Jalassa kaikki näytti juuri siltä, miltä pitääkin, ja sain luvan treenata siten, että lisään rasitusta porrastetusti.

Kesällä Koposen uumoiltiin palaavan Suomen maajoukkueen EM-karsintakokoonpanoon jo 31. heinäkuuta pelattavaan Liettua-otteluun, mutta lääkärit sekä Suomessa että Italiassa puolsivat Koposen jalan vahvistamista tukiruuveilla. Operaatio pitkitti Koposen toipumisaikaa lähes kahdella kuukaudella, mutta Koponen on itse tyytyväinen päätökseensä noudattaa lääkärien suosituksia.

- Totta kai itselle oli iso pettymys silloin, kun tiesi maajoukkuepelien jäävän väliin. Oli kuitenkin parempi hoitaa asia kerralla kuntoon. Ruuvien kiinnityksen tarkoituksena oli nimenomaan vahvistaa jalkaani, jotta vastaavaa murtumaa ei pääsisi tapahtumaan.

Elokuun EM-karsintoja Koponen seurasi tulisilta hiililtä. Maajoukkueen kokoonpanosta puuttuivat hänen lisäkseen mm. Hanno Möttölä, Samuel Haanpää ja ajoittain myös Teemu Rannikko. Kokemuksen puute näkyi kentällä muun muassa muutamien minuuttien synkkinä jaksoina joka ottelussa sekä muutamana niukkana tappiona.

- Penkiltä ei ole ikinä helppo seurata peliä. Vaikka lohko oli kova, meillä olisi ollut ihan hyvät saumat kärkeen, jos kaikki olisivat olleet terveenä. Positiivista oli kuitenkin se, että tällaiset kaverit kuten Junnu Lee, Sasu Salin ja Vesa Mäkäläinen saivat paljon peliaikaa ja se varmasti kantaa hedelmää tulevaisuudessa.

"EM-kisoihin on aivan pakko päästä"

Niin Koponen kuin muutkin maajoukkueen pelaajat vastaanottivat ilolla koripallon kansainvälisen kattojärjestö FIBA:n päätöksen laajentaa vuoden 2011 EM-kisat 24 joukkueen suuruisiksi. Koposen kalenteriin on merkitty huutomerkein 9.-24. elokuuta 2011, jolloin Suomi pelaa Portugalia ja Unkaria vastaan kahdesta viimeisestä kisapaikasta.

- Saumat ovat nyt sellaiset, että kisoihin on aivan pakko päästä. Karsintojen alkulohko meni enemmän tai vähemmän penkin alle loukkaantumisten vuoksi, mutta nyt on taas toiveissa saada terve kokoonpano kasaan, Koponen pohtii.

Jos maajoukkueen iskukyvyn mittarina pidetään joukkueen ammattilaispelaajien lukumäärää, Suomen asiat ovat paremmin kuin vuosiin. Koposen mukaan Teemu Rannikon, Gerald Lee Juniorin, Tuukka Kotin, Samuel Haanpään, Shawn Huffin, Sasu Salinin ja Kimmo Muurisen ammattilaissopimukset ovat hyvä merkki.

- Jos meillä on näin monta jätkää ulkomailla, se on osoitus siitä, että jotain on tehty oikein ja maajoukkue on mennyt eteenpäin, lataa Koponen.

- Kaikki kunnia Korisliigalle, joka on hyvä sarja, mutta ulkomaisissa ammattiorganisaatioissa on ihan erilaista pelata kuin Suomessa. Sen ymmärtää vasta, kun on kerran lähtenyt Suomesta. Esimerkiksi Sasu Salinille paikka Union Olimpija Ljubljanassa on ihan huikea tilaisuus kehittyä ja uskon, että Sasu pystyy monipuolistamaan peliään entisestään vuoden aikana.


"Tahtoisin ehdottomasti pelata Euroliigaa"

Alkava seurajoukkuekausi on Koposen kolmas Virtus Bolognan paidassa. Kaudella 2008-09 Koponen opetteli ammattilaisen arkeen NBA-veteraani Earl Boykinsin kakkosmiehenä, mutta viime kaudella suomalaistakamies ampaisi Italian liigan parhaiden pelaajien joukkoon hitaan alun jälkeen.

Keskenkuntoisuudestaan huolimatta Koposelta odotetaan paljon, ja hänen uudesta asemastaan joukkueessa kertoo se, että hänet on valittu joukkueensa kapteeniksi.

- Voisi sanoa, että tässä vaiheessa olen alkanut tuntea itseni jo veteraaniksi, Koponen nauraa.

- Kapteeninnauha on kiva kunnianosoitus joukkueelta ja se kertoo siitä, että tämä seura on tuttu minulle ja minuun luotetaan täällä. Valmentaja ja taustajoukot ymmärtävät, että en ole vielä 100-prosenttisessa kunnossa pariin kuukauteen, mutta pystyn siitä huolimatta olemaan joukkueelleni avuksi joka päivä.

Virtus Bolognan pelaajapaletti on mennyt lähes täysin uusiksi jo kolmantena perättäisenä kesänä. Viime kauden rotaatiopelaajista Virtuksessa jatkaa Koposen lisäksi ainoastaan georgialaislaituri Viktor Sanikidze. Uusina avainpelaajina joukkueeseen on hankittu Italian maajoukkuemiehet Giuseppe Poeta ja Valerio Amoroso sekä amerikkalaiset Jared Homan, Kennedy Winston ja Marcelus Kemp.

- Joukkue on tosiaan mennyt oikeastaan joka vuosi uusiksi sinä aikana, kun minä olen ollut täällä. Se kertoo siitä, että seura on iso ja menestymispaineita paljon. Jo ekana vuonna sen huomasi, että jos tappioita tuli parikin putkeen, seura oli suurin piirtein kriisissä ja joku oli pakko erottaa. Se on kuitenkin bisnestä ja siihen on pakko tottua, arvioi Koponen Virtus Bolognan pelaajapolitiikkaa.

Alkava kausi on Koponen viimeinen varsinainen sopimuskausi Virtus Bolognan paidassa. Koposella on myös voimassa optio jatkaa seurassa myös pelikaudella 2011-12. Pääosaa Koposen mahdollisesta jatkosta Bolognassa näyttelee joukkueen mahdolliset pyrkimykset kansainvälisiin eurosarjoihin.

- Tässä vaiheessa uraani haluaisin ehdottomasti pelata Eurocupia tai Euroliigaa ja näyttää sitä kautta arvoni myös isommille seuroille. Nyt pitääkin keskittyä pelaamaan sen verran hyvä kausi, että päästäisiin Virtuksen kanssa ensi kaudeksi Euroliigaan. Ensi kesänä katsotaan sitten tilannetta uudestaan.

Lue myös seuraavat artikkelit

 
24.3.2018 Haastattelu

Lauri Markkanen: ”Olen vähitellen tottunut tähän rytmiin”

Lauri Markkasen ensimmäinen kausi NBA:n Chicago Bullsissa on kääntynyt loppusuoralleen. Tulokaskausi on ollut vasta 20 vuotta täyttävälle Markkaselle ikimuistoinen, mutta jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin tavoitteena on pitkä ammattilaisura maailman parhaassa koripalloliigassa ja tulokaskausi on siinä vain ensimmäinen luku.

8.2.2018 10:30 EM-karsinnat

Susiladiesin Taru Tuukkanen: ”Voitto Romaniasta on ainoa tavoite”

Yksi kaikkien aikojen suomalaiskoripalloilijoista Taru Tuukkanen, 40, palasi kuunvaihteessa takaisin Suomen kotikamaralle kahden Espanjassa vietetyn kuukauden jälkeen. Hyvinkään Pontevan tähtipelaaja valmistautuu kohtaamaan Susiladiesin paidassa lauantaina 10. helmikuuta Töölön Kisahallissa Romanian EM-karsintaottelussa, jonka ainoana tavoitteena on Tuukkasen mukaan voitto.

26.11.2017 19:00 Haastattelu

50 maaottelun Roope Ahonen: ”Pelaajana pitää olla valmis, kun tilaisuus tarjoutuu”

Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 27, siirtyi osaksi Susijengin kokenutta kaartia perjantai-iltana, kun Suomi aloitti MM-karsintansa päihittämällä Bulgarian vieraskentällä Botevgradissa. Uransa 50. A-maaottelun pelannut Ahonen on toipunut viime kesän alaraajavammastaan ja uskoo pystyvänsä suureen rooliin tiellä kohti Kiinan MM-kisoja.

16.10.2017 Haastattelu

Dettmann: ”Euroliigan ahneus uhkaa koripallon tulevaisuutta”

Koripallon MM-karsintojen kolkutellessa ovella jatkuu FIBA Euroopan ja Euroliigan välinen aikataulukiista, joka koskee marras- ja helmikuun MM-karsintaikkunoita. Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann harmittelee pattitilannetta, jossa pelaajat ovat joutuneet pelinappuloiksi valtataistelussa lajiliiton ja maanosan suurseurojen välillä.

25.8.2017 14:45 Haastattelu

Henrik Dettmann: Neljännesvuosisadan maajoukkuevalmentajauran virstanpylväitä

Luotsattuaan Helsingin NMKY:n kolmeen Suomen mestaruuteen valmensi Henrik Dettmann Suomen miesten koripallomaajoukkueen ensimmäiseen otteluunsa toukokuussa 1992. Viimeksi kuluneen 25 vuoden aikana Dettmann on valmentanut maajoukkuetasolla Suomea ja Saksaa, luotsannut joukkueensa arvokisoihin yhdeksästi sekä uudistanut molempien koripallomaiden työympäristön juurta jaksain.

4.8.2017 09:00 Haastattelu

Matti Nuutinen 50. maaottelun aattona: ”Nälkä on kasvanut syödessä”

Kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Matti Nuutinen, 27, debytoi miesten maajoukkueessa kesällä 2012 arkkityyppisenä duunaripelaajana. Viisi vuotta myöhemmin, 50. maaottelunsa kynnyksellä, Nuutinen on kaksinkertainen arvokisakävijä, monivuotinen koripalloammattilainen ja elintärkeä osa maajoukkuetta niin puolustajana kuin energiapelaajanakin.

29.7.2017 11:50 Haastattelu

Susijengin Fiifi Aidoo: ”Mä rakastan näitä kaikkia jätkiä”

Susijengin EM-kisakesä 2017 pyörähtää maaotteluiden osalta käyntiin tänään lauantaina, kun lauma saalistaa Tampereen Hakametsän parketilla Latviaa vastaan. Vuosi sitten niin ikään Tampereella miesten maaotteludebyyttinsä tehnyt Fiifi Aidoo, 21, on yksi Susijengin nuoren kaartin pelaajista, joka kärkkyy entistä suurempaa vastuuta sinivalkopaidassa.

19.7.2017 16:48 Haastattelu

Alex Murphy: ”Tämä on jännittävää aikaa suomalaiselle koripallolle”

Susijengi kerääntyi maanantaina Helsingissä yhteen aloittaakseen viimeistelevän valmistautumisjaksonsa ensimmäisiin Helsingissä pelattaviin koripallon EM-kisoihin viiteenkymmeneen vuoteen. Tehokkaan seniorikauden USA:n yliopistoliiga NCAA:n Northeasternissa päättänyt Alex Murphy, 24, odottaa nyt tilaisuuttaan esitellä taitojaan sinivalkopaidassa.

6.7.2017 12:15 Haastattelu

Kesäliigaan valmistautuva Lauri Markkanen: ”Chicago on ottanut minut hyvin vastaan”

Lauri Markkasen, 20, lapsuuden ja nuoruuden unelma toteutui keskiviikkona, kun hän allekirjoitti tulokassopimuksen NBA:n kaikkien aikojen seuroihin lukeutuvan Chicago Bullsin kanssa. 213-senttinen jyväskyläläisen HoNsUn kasvatti kehuu viihtyneensä uudessa kotikaupungissaan erinomaisesti ja sanoo vastaanoton olleen lämmin.

5.4.2017 Haastattelu

Espanjan pudotuspelit aloittava Vilma Kesänen: ”Ferrol on herännyt naiskorikseen”

Naarassusien pelintekijä Vilma Kesänen, 28, ja Universitario de Ferrolin pudotuspeliurakka Espanjan pääsarjassa Liga Femeninassa alkaa tänään keskiviikkoiltana, kun Ferrol saa vastaansa isokokoisen Gipuzkoa UPV:n. Seurahistoriansa parasta kautta pelaava Ferrol on saanut hullaannutettua kotikaupunkinsa loistavilla otteillaan.

Näytä lisää vastaavia