15.11.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait vahvistuu 20-vuotiaiden maajoukkuepelaaja Teemu Rintalalla, joka siirtyy Espoon Hongasta. Korihait ja Honka ovat sopineet Rintalan vuokra-ajasta, joka on vuoden loppuun sisältäen option myös kevätkaudesta.
203-senttinen ja 105-kiloinen Teemu Rintala on helsinkiläisen MaSu Basketin kasvatti Petteri Koposen tapaan. Rintala on pelannut Hongassa vuodesta 2005 saakka edustaen espoolaisseuraa 47 Korisliigan ottelussa. Viime keväänä hän oli voittamassa Suomen mestaruutta Hongan paidassa.
Asevelvollisuuttaan marraskuun loppuun Urheilukoulussa suorittava Teemu Rintala on urallaan pelannut 47 nuorten maaottelua.
- Teemu Rintala on yksi suurimpia lahjakkuuksia Suomen koripallokentillä. Hienoa saada hänet Korihaihin, sillä uskon Teemun saavan täällä sellaisen roolin, jossa hän puhkeaa kukkaan, uskoo Korihaiden luotsi Jyri Lehtonen.
- Meillä on ison pään rotaatiossa ollut loukkaantumisista johtuen vajausta, mutta tämän sopimuksen myötä sekin asia korjaantuu.
Korihait on tällä hetkellä sarjajumbona. Joukkue on kärsinyt koko syksyn pahasta loukkaantumiskierteestä. Viime otteluun Korihait sai jalkeille seitsemän pelaajaa. Heistäkin yksi oli toipilas Bojan Sarcevic, joka jäi vielä ilman peliaikaa.
Teemu Rintala edustaa Korihaita ensimmäisen kerran lauantaina marraskuun 17. päivänä Korihaiden kohdatessa kotiottelussa Porvoon Tarmon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.
Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.