1.9.2013 Viimeiset kaksi vuotta Itävallan liigan Gmundenia edustanut Robert ”Reggie” Arnold, 25, on Namika Lahden toinen ulkomaalaiskiinnitys kaudeksi 2013/14. 198-senttinen Arnold pelasi yliopistouransa Boise Statessa.
Vuoden sopimuksella Lahteen tuleva Arnold urakoi Gmundenille viime kaudella 33 ottelussa 15,5 pistettä, 5,5 levypalloa ja 2,1 syöttöä 31,3 minuutissa ottelua kohden.
Heittävän takamiehen ja pienen laiturin paikoilla viihtyvä Arnold pelasi ennen Eurooppaan siirtymistään kaksi vuotta Boise Staten yliopistossa.
Namikan päävalmentaja Ilkka Palviainen kertoo saaneensa Arnoldista hyvät tiedot Itävallasta.
– Tunnen liigan ihan hyvin jo useamman vuoden ajalta ja sain miehestä hyvin mairittelevat arvioinnit. Suomeen sopeutuminen on tietenkin aina pieni kysymysmerkki, mutta pelaaja on kuitenkin nähnyt Eurooppaa jo parin vuoden ajan, Palviainen kertoo.
– Yliopistossa Arnold saavutti ihan kelvollisen roolin pisteiden tekijänä ja on pystynyt viemään omaa pelaamistaan eurooppalaisen koriksen suuntaan. Odotan hänen ajavan kovaa kohti koria, olevan avoimella kentällä nopeissa hyökkäyksissä erittäin vaarallinen ja varmasti pelipaikkaansa nähden sellainen pelaaja, joka auttaa meitä myös levypalloissa.
Namika Lahdella on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Billy Whiten, Robert Arnoldin, Eldar Skamon, Ilkka Vuoren, Vesa Heinosen, Aleksi Alasen, Valtteri Mäkäläisen, Tommi Huolilan ja Jimi Koskisen kanssa. Namika Lahden kolmas amerikkalaispelaaja julkistetaan maanantaina.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.