Darrett ja Nelson vahvistavat Forssan Alkua

10.9.2013 Naisten Korisliigan pronssiotteluun viimeisenä kahtena kautena edennyt Forssan Alku on kiinnittänyt kaksi ulkomaalaisvahvistusta kaudeksi 2013/14. Alun uudet vahvistukset ovat Latara Darrett ja Kerah Nelson.

25-vuotias, 178-senttinen yleispelaaja Latara Darrett keräsi viime kaudella Sveitsin pääsarjan Bellinzonassa 28 pisteen ja 9,5 levypallon keskiarvot.


IUPUI:n yliopistosta keväällä valmistunut 178-senttinen Kerah Nelson tunnetaan myös pistelinkona. Nelson johtaa yliopistonsa kaikkien aikojen korintekijätilastoa.

Lisäksi uutena pelaajana Alkuun liittyy 182-senttinen, 20-vuotias Johanna Soppela, joka on edelliset kaksi kautta edustanut Puhuttaria naisten Divarissa.

 

Alulla on voimassa sopimukset Naisten Korisliiga-kaudesta 2013/14 Sanna Heleniuksen, Latara Darrettin, Kerah Nelsonin ja Johanna Soppelan kanssa. Lisäksi Alku on hankkimassa neljä viime kaudella naisten SM-sarjassa esiintynyttä peluria. Edustusrinkiin on tulossa lisäksi neljä FoKoPon A-tyttöä.

 

Lisätietoja: Alun nettisivut
 
31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

27.3.2025 21:30 Naisten Korisliiga

Kouvottaret tasoitti EBT:tä vastaan - Peli-Karhut välierien kynnykselle

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.

26.3.2025 20:47 Naisten Korisliiga

Honka aloitti pudotuspeliurakkansa vahvasti

Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.

25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia