25.8.2009 Kansainvälisesti mittavan ja menestyksekkään uran omaava Gordon Herbert, 50, valmentaa Espoon Honkaa ensi kaudella Korisliigassa.
Kymmenen vuotta valmentajakokemusta Euroopasta ja NBA:sta hakenut Gordon Herbert palaa Hongan peräsimeen.
Herbertin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Hongan kapteeni Jukka Matinen juhli yhdessä Herbertin kanssa Saksan Bundesliigan mestaruutta 2004.
Polvileikkauksesta toipuva Monte Cummings on Hongan ensimmäinen amerikkalaiskiinnitys kaudeksi 2009/10. Kuvat: Euroleague Pictures ja Francois Perthuis.
Viime kaudella NBA-seura Toronto Raptorsin valmennusportaaseen kuulunut, Kanadassa syntynyt ja pelaajauransa aikana Suomen kansalaisuuden saanut Herbert on solminut Hongan kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.
- Herbertin tasoisen valmentajan saaminen Suomeen ja Honkaan on kuin täydellinen lottovoitto katsottaessa hänen tekemiään tuloksia vuosien huipputasolla ja nyt viimeksi Torontossa, toteaa Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg.
Sohlbergin ja Herbertin ympyrä sulkeutuu samalla.
- Herbert valmensi Honkaa silloin, kun minä tulin tähän joukkueeseen helmikuussa 1999. Olemme olleet siitä lähtien tiiviisti yhteydessä toisiimme. Gordie on ehdottomasti paras vaihtoehto valmentajaksemme, sanoo Sohlberg.
Edellisen Honka-pestinsä jälkeen kymmenen vuotta ulkomailla ja pitkälti Euroopassa (Itävalta, Saksa, Ranska, Kreikka) valmentanut Herbert rantautuu Uudestakaupungista Espooseen luottavaisin mielin ja taatusti kovan kokemuksen turvin. Herbert valmensi Itävallassa Oberwart Gunnersia, Saksassa DJK Würzburgia ja Skyliners Frankfurtia, Ranskassa Paris Basket Racingia ja Pau-Orthezia, sekä Kreikassa Aris Thessalonikia.
- En ole ehtinyt nähdä suuremmin Suomen pääsarjapelejä näiden kymmenen vuoden aikana, joten siinäkin mielessä on mielenkiintoista tulla takaisin ja nähdä, mikä on tämän liigan nykyinen taso. Hongassa on paljon nuoria ja lupaavia pelaajia, joiden kanssa on varmasti ilo tehdä töitä.
- Lisäksi joukkueessa on minulle entuudestaan tuttuja pelaajia, kuten Jukka Matinen, jonka kanssa voitimme Saksan mestaruuden Frankfurtissa. Siinäkin mielessä Honkaan on helppo tulla takaisin. Jukka on hyvä pelaaja ja hieno ihminen, jatkaa Herbert.
Sohlberg korostaa myös Georgian maajoukkuetta luotsanneen Herbertin kokonaisvaltaista työsarkaa Espoossa.
- Herbertin iso panos tulee näkymään koko Honka-perheen valmennuksen kehittämisessä minipojista edustusjoukkueeseen.
NBA:n kautta aikojen ensimmäisen eurooppalaisen ykkösvarauksen, italialaisen Andrea Bargnanin taitotasoa viime kaudella Torontossa henkilökohtaisesti kehittäneen Herbertin apuvalmentajana Hongan liigajoukkueessa toimii Jussi Syrjänen.
- Syrjänen on hyvä valmentaja ja hän kantaa paljon vastuuta varsinkin syyskaudella, sillä olen edelleen toipilas selkäleikkauksen jäljiltä. Keväällä loukkaamani selkä operoitiin kesäkuun puolivälissä. Kuntoutus sujuu aikataulussa ja pystyn liikkumaan jo ihan hyvin olosuhteisiin nähden, kertoo Herbert.
Vuonna 1984 Kanadan asussa Los Angelesin olympialaisissa pelannut Herbert tahkosi Suomen pääsarjassa aktiiviurallaan 258 ottelua 25,5 pisteen keskiarvolla. Keväällä 1994 pelaajauransa Korihaiden paidassa päättänyt Herbert ehti rikkoa Suomen kentillä myös 5000 pisteen ja 2000 levypallon rajapyykit.
- Pelaajaura opetti minua paljon ja valmentajana minua ovat tähän mennessä eniten kehittäneet pelit Euroliigassa ja tietenkin edelleen myös NBA. Edeltäjäni Pavicevic (Mihailo) on tehnyt hienoa työtä Hongan ja samalla koko suomalaisen koripallon eteen. Kunnioitan sitä paljon, mutta minulla on valmentajana oma filosofiani. Tietenkin sen toteutuminen riippuu pitkälti pelaajista, muotoilee Herbert.
Herbertin kotipaikkakuntana on säilynyt kaiken aikaa Uusikaupunki.
- Perhe jää edelleen Uuteenkaupunkiin, jossa poikani käyvät koulua, vahvistaa Herbert.
Kullanhohtoisella 2000-luvulla viittä Suomen mestaruutta juhlineen Espoon Hongan ensi kauden pelaajapakka hakee lähiviikot lopullista muotoaan. Joukkueeseen on liittynyt paluumuuttajana Tuomas Iisalo, joka teloi polvensa harmittavasti ennen Suomen mallikkaasti kulkeneita EM-lisäkarsintoja.
- Tarkemmissa tutkimuksissa ilmeni valitettavasti, että polvikierukka on repeytynyt kokonaan irti. Iisalon uran kannalta oli paras vaihtoehto, että se neulottiin takaisin, jolloin toipumisaika on 3-4 kuukautta. Tämä merkinnee sitä, että Tuomas palaa kentille joulukuun jälkeen, kertoo Sohlberg.
Honka hakee edelleen riveihinsä yhtä kovaa kotimaista sekä amerikkalaista pelaajaa.
- Meillä on Monte Cummingsin kanssa voimassaoleva sopimus, joten katsomme miten hän on toipunut polvileikkauksesta ja pystyykö hän palaamaan tasolleen. Pelaamme joka tapauksessa ensi kaudella kahdella amerikkalaisella. Annamme syksyllä paljon vastuuta nuorille pelaajillemme, jolloin meitä ei nähdä mukana ehkä aivan liigan kärjessä. Viimeistään keväällä Honka on kuitenkin kova joukkue, lupaa Sohlberg.
Toimi kaudella 2008-09 NBA-seura Toronto Raptorsissa vastuualueenaan
ulkomaalaispelaajien kehittäminen.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.