Samu Kaaresvirta pelasi uransa 500. runkosarjaottelun

8.1.2014 Salon Vilppaan kokenut laituri Samu Kaaresvirta, 32, nousi tänään keskiviikkona 500 pelatun runkosarjaottelun rajapyykille vasta kymmenentenä pelaajana kautta aikain. 192-senttinen kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti on pelannut Korisliigaa kaudesta 1998/99 alkaen.

Samu Kaaresvirta on Korisliigan historian kaikkien aikojen kymmenes 500 runkosarjapeliin yltänyt pelaaja. Kuva: Francois Perthuis.

192-senttinen Kaaresvirta pelaa paraikaa 15. kauttaan Korisliigassa. Kuluvalla kaudella Kaaresvirta on viimeistellyt Vilppaalle 4,3 pistettä ja 1,8 levypalloa ottelua kohden.

 

Kaaresvirta pelasi ensimmäisen pääsarjaottelunsa lokakuussa 1998 turkulaisen Piiloset Basketin riveissä. Kaaresvirta on pelannut pääsarjavuotensa Vilppaan, Piilosetin ja Kouvolan Kouvojen kanssa.

 

Kaaresvirta juhli SM-kultaa Kouvojen kanssa 2004 sekä huuhtoi cup-kultaa Piiloset-paidassa 2000. Runkosarjaurallaan Kaaresvirta on heittänyt 3367 pistettä sekä nakannut yhden ottelun ennätyksekseen 39 pistettä 1. joulukuuta 2002 Pyynikillä, jolloin hänen kymmenestä kolmen pisteen heittoyrityksestään onnistui yhdeksän.

 

Lisätietoja: Samu Kaaresvirta
 

Korisliigan pelatut runkosarjaottelut, top 10

 

  • 1. Jarkko Tuomala (KTP) – 623 ottelua
  • 2. Kari-Pekka Klinga (ToPo) – 586 ottelua
  • 3. Pertti Marttila (KTP, Kouvot) – 579 ottelua
  • 4. Gerald Lee sr. (Korihait, HNMKY) – 571 ottelua
  • 5. Erkki Saaristo (UU, HNMKY) – 551 ottelua
  • 6. Sami Lehtoranta (Kataja, Lahti, Huima, HoNsU) – 545 ottelua
  • 7. Mikael Salmi (HNMKY, Scotch Team) – 520 ottelua
  • 8. Petteri Voutilainen (TuNMKY, Tarmo) – 509 ottelua
  • 9. Samu Kaaresvirta (Vilpas, Kouvot, Piiloset) – 500 ottelua
  • 10. Pasi Kauha (FoKoPo, Korihait, LaNMKY, Pyrintö) – 500 ottelua
 
7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

Näytä lisää vastaavia