13.3.2006 Viime viikonlopun naisten SM-nousukarsinnan ottelussa Tampereen Pyrintö kukisti nousua tavoitelleen Jyväskylän HoNsUn luvuin 72–65. Voitollaan Pyrintö varmisti noususarjan ykköspaikan ja pelaa myös kaudella 2006–2007 naisten SM-sarjassa.
HoNsUn lisäksi viime kaudella SM-sarjaan noussut ToPo tulee pelaamaan naisten I divisioonassa. SM-noususarjaa pelataan vielä ToPon kotisalissa tulevana viikonloppuna kahteen otteeseen. Ensin ToPo saa vieraaksi 18.3. HoNsUn ja noususarjan viimeisenä otteluna sunnuntaina 19.3. Kisahalliin astelee Pyrintö.
Tampereen Pyrinnön kapteeni Paula Penttilä näki joukkueensa kokemuksen ratkaisevana seikkana noususarjassa.
- Olimme joukkueena kokeneempia kuin ToPo ja HoNsU ja meillä oli vahvistuksemme, Jana Redigerin, ansiosta myös pituusylivoima korin alla, kertoi Penttilä.
- Pelasimme noususarjan ennakkosuosikin asemassa, joten kaikki pelit olivat meille ns. pakkovoittoja. Varsinkin otteluiden alkuvaiheissa se näkyi pienenä hermostuneisuutena, mutta oma pelimme aukeni aina siinä vaiheessa, kun tiivistimme puolustustamme ja pääsimme juoksemaan nopeita. Noususarjan otteluissa onnistumisia tuli koko joukkueelle ja on tietysti mukavaa päättää kausi voitokkaasti, Penttilä lisäsi.
ToPon valmennuspäällikkö ja naisten päävalmentaja Arttu Tammi on käyttänyt sopimuksessa olleen option kahdesta lisäkaudesta Torpan Poikien kanssa. Sopimukseen sisältyy naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajan tehtävät sekä koko seuran valmennuspäällikön tehtävät.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Kreikassa viime vuonna pelannut Shyia Smith tuo joukkueeseen lisää kokoa ja intensiteettiä.