17.4.2020 13:32 Jo pitkät tovit Saksassa viipynyt Kouvolan Kouvojen kasvatti Daniel Jansson, 40, siirtyy Saksan Pro A -liigaa pelaavan Tübingen Tigersin päävalmentajaksi. Kesken kaiken päättyneellä 2019-20-seurajoukkuekaudella Jansson toimi Bundesliigaa ja Eurocupia pelanneen Ratiopharm Ulmin miesten edustusjoukkueen apuvalmentajana.
Daniel Jansson kääntää uuden luvun valmentajanurallaan. Kuva: Oma Design.
Lähes 70-vuotisen historiansa aikana Tübingen ehti pelata 14 perättäistä kautta Saksan Bundesliigaa ennen tipahtamistaan kakkostasolle Pro A:han kaudeksi 2018-19.
Tübingen on käynnistänyt vastikään uuden pitkän tähtäimen nousuprojektin, joka perustuu ennen kaikkea nuorten saksalaisten prospektien kehittämiseen. Projektin päävalmentajaksi valittiin Jansson, jonka meriitit juniorivalmentajana saksalaisessa koripallossa ovat kiistattomat.
- Olen valtavan ylpeä siitä, että sain mahdollisuuden olla osana näin mahtavaa organisaatiota ja näin pitkään. Samalla olen hyvin ylpeä myös siitä mitä saimme Ulmissa aikaiseksi: Seura on ehdottomasti vakiinnuttanut paikkansa Euroopassa eräänä parhaista akatemioista, ja viime kausi Bundesliigassa ja Eurocupissa avasi silmät monella tavoin uudelleen, Jansson kommentoi.
Jansson luonnehtii kuutta vuotta Ulmissa hedelmälliseksi. Pitkä aikakausi yhdessä seurassa synnytti kuitenkin janon uusien haasteiden pariin.
- Kuusi vuotta Ulmissa on pitkä aika. Tübingen osoitti pitkään kiinnostuksensa minun palkkaamisekseni, ja kun puhuimme seuran kanssa heidän uudesta kurssistaan ja pitkäaikaisesta projektista, myös oma kiinnostukseni heräsi. Samalla täytyy muistaa, että Tübingen on Ulmille erittäin rakas paikallisvihollinen, ikään kuin pikkuveli, joten alusta asti molempien seurojen johdot olivat mukana keskusteluissa. Avoimuus ja ennenkaikkea Ulmin tuki helpottivat valtavasti vaikean päätöksen tekoa.
Saksassa, kuten muuallakin Euroopassa, tieto seurajoukkuekauden 2020-21 alkamisesta on vielä täysin hämärän peitossa, eikä sen parempaa tietoa ole kevätkauden 2020 jatkosta tai tulevasta kesäharjoittelusta.
- Tämän hetken tilanne on kaikkialla äärimmäisen vaikea, ja toki se heijastuu myös Tübingenin organisaatioon. Valmentajia ja työntekijöitä on lomautettu, ja samalla valtava epävarmuus ja -tietoisuus vallitsee toiminnan ympärillä. Näissä vallitsevissa olosuhteissa voi kuitenkin piillä myös mahdollisuus, Jansson avaa.
- Tübingenin menestyksekkäät kaudet ovat usein perustuneet äärimmäisen onnistuneisiin ulkomaalaishankintoihin, mutta kaikki ymmärtävät että se ei pitkässä juoksussa ole pysyvä ratkaisu. Toivottavasti pystyisimme hissukseen rakentamaan seuran uuden filosofian ja toimintatavat niin, että seurasta tulisi tasaisemmin menestyvä organisaatio. Tarkoitus olisi löytää ylöspäin suuntaavia pelaajia, jotka voisivat sitoutua projektiin myös pidemmäksi aikaa. On pidemmän päälle rankkaa rekrytoida täysin uusi joukkue joka vuosi. Ainakin se on varmaa, että paljon on töitä tehtävänä.
Jansson on viihtynyt Saksassa jo runsaan puolen vuosikymmenen ajan. Hän siirtyi saksaan kesällä 2014 Ratiopharm Ulmin akatemiajoukkueen päävalmentajaksi. Kaksi vuotta myöhemmin, 2016, hänet palkittiin ansioistaan Saksan U19-liigan (NBBL) vuoden valmentajana joukkueen edettyä liigan Final Fouriin.
Vuonna 2017 pelkistä nuorista saksalaispelaajista koostuva Ulmin akatemiajoukkue eteni Janssonin johdolla Saksan Pro B -liigan mestaruuteen, jolloin Jansson valittiin vuoden valmentajaksi. 2018 Ulm eteni jälleen NBBL:n Fouriin ja 2019 Jansson palkittiin Kurt Siebenhaar -palkinnolla merkittävästä juniorityöstä Baden-Wurttembergin alueella.
Janssonin suojatteja Ulmin akatemiajoukkueessa ovat vuosien aikana olleet mm. Chrissi Phillips, Marcell Pongo ja David Krämer. Ulmin nuoriin suojatteihin lukeutuu myös Killian Hayes, joka on kärkiehdokkaita tulevassa NBA:n varaustilaisuudessa.
Suomessa Jansson on tehnyt tähänastisen valmentajauransa PuHu Junioreissa, missä hän työskenteli myös toiminnanjohtajana, sekä Suomen juniorimaajoukkueissa. Pelaajaurallaan Jansson edusti PuHua ja Porvoon Tarmoa kolmella Korisliiga-kaudella. Nuorisomaaotteluita hänelle on pelaajana kirjattu 24 kappaletta 4,1 pisteen keskiarvolla.
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa eletään mielenkiintoisia hetkiä, kun ensi viikolla käynnistyy jo konferenssien lopputurnaukset. Elina Aarnisalolla ja UCLA:lla on vahva kiinnitys Big Ten -konferenssin piikkipaikkaan.
Euroliiga palasi viikon pituiselta EM-karsintatauolta torstai-iltana. Mikael Jantusen Paris Basketball esiintyi terävästi heti tauon jälkeen peittoamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin kotikentällään 8177 katsojan edessä 93–88 (47–38).
Susijengin helmikuun EM-karsintaikkunassa hyvässä heitossa ollut susikapteeni Sasu Salin pisti tuulemaan palattuaan Romanian liigakentille. Keskiviikkoiltana Salin upotti kymmenen kolmen pisteen koria ja keräsi 32 pistettä, kun Cluj-Napoca myllytti Steauaa pääkaupunki Bukarestissa pistein 90-116 (50-59).
Petteri Koponen, 36, otti ensimmäisen todellisen loikan valmennustöihin tällä kaudella, kun hän toimi Australian NBL:ssä pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Kyseessä oli Koposen ensimmäinen päävalmentajapesti ammattilaisjoukkueen peräsimessä.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Anniina Äijänen johdatti Trevison voittoon Italian Serie A2:ssa 16 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplalla. Saksassa Roosa Lehtoranta palasi kentälle lähes muutaman kuukauden tauon jälkeen.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.