14.8.2024 15:22 Larry Kuimi, 25, täydentää Pyrinnön ulkomaalaisnelikon. Seura ja korinaluspelaaja Larry ovat solmineet korisliigakauden kestävän sopimuksen.
Larry Kuimi valmistui Edward Watersista (NCAA2) yliopistosta. Kauden 2022-23 päätteeksi hänen tilastonsa kirjattiin kaksitoista pistettä ja seitsemän levypalloa ottelua kohden. Kuimi pelasi ensimmäisen ammattilaisvuotensa kaudella 2023-24 Portugalin Liga Betclicissa, Vitoriassa, yhdentoista pisteen ja kuuden levypallon ottelukohtaisella keskiarvolla.
- Larry on pelaaja, jonka kanssa keskusteltiin jo viime kesänä. Olen seurannut hänen otteitaan Portugalissa menneellä kaudella ja tämä teki minuun vaikutuksen. Larry on erittäin urheilullinen isonpään pelaaja, joka liikkuu kentällä erinomaisen hyvin. Tämän lisäksi hän on aktiivinen puolustuksessa, päävalmentaja Tero Vasell kommentoi seuran tiedotteessa.
Kuimin sopimuksen myötä Pyrinnöllä on koossa kymmenen liigapelaajaa. Seuralla on tulevan kauden sopimukset Antero Lehdon, Jordan Gilesin, Valtteri Mervolan, Riku Laineen, Jaylyn Richardsonin, Kion WIlliamsin, Larry Kuimin, Ilmari Toikkasen, Arttu Pitkäsen ja Xavier Biedsonin kanssa. Joukkuetta valmentavat Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.
Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.