17.7.2025 21:37 Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.

Stroud saapuu Kouvolaan edustettuaan Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa Kennesaw Statea (2020-23) ja South Floridaa (2023-25). Tilastollisesti Stroudin vahvin kausi oli hänen viimeinen Kennesaw Staten kautensa, jonka aikana hän urakoi 9,1 pistettä, 6,5 levypalloa, 1,6 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Viimeisellä yliopistokaudellaan South Floridassa vastaavat tehot olivat 8,5 pistettä, 5,7 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,6 riistoa ottelussa.
- Tuntuu erittäin hyvältä saapua loppukesästä Kouvolaan ja Kouvoihin. Tämä aloittaa uuden luvun elämässäni ja olen kiitollinen mahdollisuudesta aloittaa ammattilaisurani Suomessa. Kouvoilla on hieno historia ja olen innoissani saadessani olla osa sitä, Stroud kommentoi Kouvojen tiedotteessa.
Brandon Stroud on toisen polven Korisliiga-pelaaja, sillä hänen isänsä Derrick Stroud edusti Salon Vilpasta 2001-03 ja KTP-Basketia 2005-06.
- Isäni on antanut minulle paljon ohjeita tulevaan kauteen: pysy keskittyneenä, omaksu uutta kulttuuria ja työskentele kovasti joka päivä. On todella hienoa aloittaa oma ammattilaisura maassa, jossa isäni pelasi oman uransa aikana, Stroud jatkaa.
- Brandon tuo meille ennen kaikkea korkean tason monipuolista puolustusosaamista ja levypallopeliä. Modernina pelaajatyyppinä hän pystyy erilaisiin asioihin myös hyökkäyspäässä. Kyky työntää palloa puolustuslevypallosta on yksi asia, joka sopii hienosti yhteen pelityylimme kanssa, kiittelee Kouvojen päävalmentaja Kari Kurronen.
Kouvoilla on sopimukset 2025-26-kaudesta Tai Bibbsin, Brandon Stroudin, Joona Heinosen, Aarni Korkiatuvan, Teemu Kristerin, Rasmus Lindbergin, Tuukka Härsilän, Patrik En'in, Joel Toikan, Lauri Liesmalan ja Renne Ikäläisen kanssa.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.