Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

29.4.2025 20:30 Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

Erik Sajantila kuritti korisukkaa finaaleissa olan takaa. Kuva: Samira Lee

Kauhajoki ja Helsinki Seagulls kohtasivat miesten Korisliiga-finaalien toisessa ottelussa. Peli oli ensimmäinen Kauhajoen kotikentällä, mutta se ei isäntiä tällä kertaa auttanut, sillä ilta päättyi 80–89-vierasvoittoon (37–36). Seagulls johtaa finaaleja nyt voitoin 2–0.

Yksi illan ehdottomasti ratkaisevia tekijöitä oli penkiltä aloittanut Seagullsin heittävä takamies Erik Sajantila, joka tykitti 26 peliminuutissa peräti 30 pistettä osuen muuan muassa seitsemän kertaa kaaren takaa, kunnes viisi virhettä pistivät miehen takaisin kentän laidalle. Myös kapteeni Rene Rougeau teki lujaa työtä kymmenen pisteen, 11 levypallon ja viiden koriin johtavan syötön muodossa.

Kauhajoen vahvimpia lenkkejä olivat Zachary Ensminger 21 pisteellä sekä Nathaniel Pollard Jr. 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Joukkuetoveri Andre Gustavson upotti 11 pistettä, keräsi kahdeksan levypalloa ja kommentoi ottelutapahtumia Ruudun lähetyksessä:

– Tämä jäi kiinni omasta tekemisestämme. Paransimme viime pelistä, mutta emme sille tasolle, jolla pystymme voittamaan. Meillä on nuori joukkue, joten voimme oppia nopeasti. Puolustuksen parantaminen on avainasia, sillä annoimme liikaa vapaita heittoja emmekä juosseet tarpeeksi nopeasti kenttää, vaikka ne ovat nimenomaan vahvuuksiamme.

Finaalit jatkuvat taas Helsingissä lauantaina 3. toukokuuta.

Ottelutilastot

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia