12.9.2025 17:19 Suomi päihitti päätösottelussa Tanskan 68-63 ja sijoittui lopulta seitsemänneksi pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisoissa.
Leo-Pekka Tähti oli levypallon päässä tripla-tuplasta. Kuva: William Law for #ToyotaMotorEurope
Suomen ja Tanskan ottelu pysyi tasaisena ja johtoasema vaihtui ottelun aikana kaikkiaan 15 kertaa. Suomen voiton takeena oli onnistunut heittopäivä, kun se onnistui pelitilanneheitoissaan 50,8 % tarkkuudella (31/61).
- Peli oli tiukka, niin kuin edellisetkin pelit tuttua Tanskaa vastaan. Tänään voiton mahdollistivat onnistumiset viimeistelyssä laajalla rintamalla. Heittoprosenttimme oli tässä ottelussa selvästi paras kaikista omista turnauspeleistämme. Saimme myös hyvin hyödynnettyä nopeuttamme nopeissa hyökkäyksissä, Topias Tyni kommentoi ottelua.
Leo-Pekka Tähti heitti 24 pistettä, haki yhdeksän levypalloa ja tarjosi 13 koriin johtanutta syöttöä. Kaksinumeroisille ylsivät myös Anwar Fadhal (18p) ja Henri Kössö (15p).
Suomen loppusijoitus oli lopulta seitsemäs.
Suomi nappasi pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisojen toisen voiton, kun se kaatoi Unkarin selvin numeroin 73-15.
Suomi aloitti keskiviikon kaatamalla Armenian aamun ensimmäisessä ottelussa selvin numeroin 73-10. Toisessa kamppailussa länsinaapuri Ruotsi oli parempi 51-44.
Suomi taipui niukasti toistamiseen pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisojen toisessa ottelussa. Irlanti vei ottelun nimiinsä 55–43-voitolla.
Suomen ja Belgian välinen ottelu ratkesi vasta loppuhetkillä belgialaisten voittoon lukemin 58–54 pyörätuolikoripallon C-divisioonan avausottelussa Bulgarian Samokovissa.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue ParaSudet aloittaa toden teolla valmistautumisen syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin, kun joukkue haastaa tänään alkavassa Nordic Cupissa Norjan, Tanskan ja Ruotsin.
Vuoden pyörätuolikoripalloilijaksi valittu Henri Kössö suuntaa unelmiensa perään, kun hän siirtyy opiskelemaan ja pelaamaan pyörätuolikoripalloa Southwest Minnesota State Universityyn (SMSU) Yhdysvaltoihin.
Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa.
BC Nokia ja Tapiolan Honka kohtaavat lauantaina SM-finaalissa Nokialla. Peliä voi seurata YouTubesta.
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.