Susijengin leirityskesä pyörähtää käyntiin Helsingissä

31.5.2021 10:15 Susijengin kesä 2021 käynnistyy tänään maanantaina kolmipäiväisellä leirityksellä Helsingissä. Lähes viidestäkymmenestä pelaajasta koostuvan susiringin kesä muodostuu maaotteluista ja Helsingin ja Kisakallion leirityksistä, joiden rinnalla kulkee Open Gyminä tunnettu maajoukkuepelaajien tukiharjoittelu.

Ville Tahvanainen ja 23 muuta sutta kerääntyy tänään Susijengin kesänavausleiritykseen. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Muutamilla pelaajillamme on ehtinyt kulua jo lähes neljä kuukautta seurajoukkuekauden päättymisestä. Kesänavausleiritys on niin nuoremmille kuin vähän kokeneemmillekin pelaajille tilaisuus saada pallotuntumaa ja jalat alle, tiivistää päävalmentaja Henrik Dettmann leirityksen annin.

Susijengin kesänavausleiritykseen osallistuu 24 pelaajaa rouhealla ikähaarukalla 40-vuotiaasta nestori Tuukka Kotista 19-vuotiaaseen Max Besselinkiin.

Kesänavausleirityksessä viilettävistä pelaajista peräti kahdellatoista ei ole vielä ansioluetteloaan miesten maaotteluedustusta. Ensimmäinen tilaisuus uusien susipelaajien sisäänajoon tarjoutuu niinkin aikaisin kuin ensi viikolla, kun Susijengi matkustaa Prahaan tuplamaaotteluun olympiakarsintoihin valmistautuvaa Tshekkiä vastaan.

- Muutamilla pelaajillamme ei ole ollut hetken mahdollisuus kilpailuun, joka on kuitenkin urheilun kaikkein tärkein ja kehittävin elementti. Tshekki-ottelut tarjoavat heille mahdollisuuden punnita oman harjoittelun tehokkuutta, Dettmann kommentoi.

Virallisesti määritellyn maajoukkueohjelman rinnalla Susijengin pelaajilla on mahdollisuus osallistua koko kesän ajan yhtäjaksoisesti pyörivään maajoukkuetoiminnan tukitoimintoon, eli Open Gym -harjoitteluun, Helsingissä. 

- Muutamissa maissa, kuten esimerkiksi Espanjassa ja Ranskassa, seurajoukkuekaudet ovat vielä käynnissä. Open Gym mahdollistaa sen, että pelaajat voivat oman kalenterinsa mukaisesti hakea tuntumaa ennen varsinaiseen maajoukkuetoimintaan liittymistä, Dettmann avaa.

Susijengin kesänavausleiri 31.5.-4.6.2021 @ Helsinki

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

ALANEN Aapeli

201

1996

free agent

ALI Mubashar

213

1997

free agent

BESSELINK Max

200

2002

Santa Clara (NCAA, USA)

BLOMGREN Perttu

195

2001

Salon Vilpas

EXAUCIA Thomas

195

2001

free agent

GRANLUND Jesper

196

2000

Longwood (NCAA, USA)

HOPKINS Shawn

195

1995

Tampereen Pyrintö

HUFF Shawn 198 1984 Helsinki Seagulls

JANTUNEN Mikael

205

2000

free agent

JÄRVI Okko

193

1996

free agent

KARVONEN Ville

199

1996

Lahti Basketball

KIVIMÄKI Aatu

186

1997

Tigers Tübingen (GER)

KOPONEN Petteri 194 1988 free agent

KOTTI Tuukka

205

1981

Helsinki Seagulls

NENONEN Juho

202

1987

Salon Vilpas

NIKKARINEN Lassi

190

1997

Helsinki Seagulls

PIHLAJAMÄKI Tomas

190

2000

free agent

PÖLLÄ Hannes

211

1998

free agent

RAITANEN Remu

206

1997

Kobrat Lapua

TAHVANAINEN Ville

193

2000

Bradley (NCAA, USA)

TAINAMO Touko

202

2001

Denver (NCAA, USA)

VALTONEN Elias

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

VENTONIEMI Henri

207

1995

Lahti Basketball

 
14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

13.6.2025 10:36 Susijengi

Franz Wagner mukana Saksan EM-kisajoukkueessa

Hallitsevana maailmanmestarina Tampereen EM-alkulohkoon saapuvan Saksan ykköstykki, Orlando Magicin 208-senttinen ja 23-vuotias Franz Wagner, on vahvistanut olevansa mukana EM-kisoissa. NBA-pelaajista mukanaolonsa Tampereen EM-alkulohkossa ovat tähän asti vahvistaneet mm. Nikola Vucevic (Montenegro), Jonas Valanciunas (Liettua) ja Pelle Larsson (Ruotsi).

12.6.2025 12:59 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Helsingin EM-kisojen meininki oli hullua, katsotaan mihin Tampere pystyy”

Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.

11.6.2025 12:10 Susijengi

Susijengin Open Gym on pyörähtänyt käyntiin 43 pelaajan ringillä, kesän ohjelma täydentyy Puola-vierasottelulla

Susijengin EM-kotikisakesä 2025 on käynnistynyt Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa perinteisillä Open Gym -harjoituksilla, joihin päävalmentaja Lassi Tuovi on lähettänyt kutsut 43 pelaajalle. Susijengin EM-kisoihin valmistava ohjelma on puolestaan täydentynyt elokuun puolessavälissä Puolassa pelattavalla maaottelulla.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

10.6.2025 11:49 EM-kotikisat 2025

Ilmainen joukkoliikenne EM-kotikisojen lipuilla pelipäivinä Tampereella

Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.

6.6.2025 12:00 Susijengi

EM-kotikisojen odotetut yksittäisliput nyt myynnissä!

Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

Näytä lisää vastaavia