29.11.2024 23:07 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä ToPo kaatoi vieraskentällä HBA-Märskyn 86-61.
ToPo:n Magdalene Agyei onnistui hyvin hyökkäyspäässä. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Vierasjoukkueen aloitus ottelulle oli vahva. Joukkue onnistui hyökkäyspäässä laajalla rintamalla ja vei jakson nimiinsä 26-17. HBA pystyi parantamaan toiselle kymmenminuuttiselle, mutta tästä huolimatta vieraat johtivat tauolla 13 pisteellä.
Toisella puoliajalla vieraiden johto kasvoi parhaimmillaan 29 pisteeseen ja ToPo pääsi juhlimaan kauden toista voittoaan paikallisvastustajasta. Voitolla ToPo nousi sarjan kärkeen. Märsky on kahdeksantena.
Taru Tuukkanen esiintyi vahvasti. Hänelle kirjattiin 15 pistettä, 11 levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Magdalene Agyei heitti 20 pistettä. Kotijoukkueen pistekärki oli Lilli Onnela 13 pisteellä.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.
ToPon valmennuspäällikkö ja naisten päävalmentaja Arttu Tammi on käyttänyt sopimuksessa olleen option kahdesta lisäkaudesta Torpan Poikien kanssa. Sopimukseen sisältyy naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajan tehtävät sekä koko seuran valmennuspäällikön tehtävät.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.