Admon Gilder Lahti Basketballin takakentälle

24.6.2021 09:04 Lahtelaisseura solmi yksivuotisen sopimuksen kovan yliopistouran tehneen Admon Gilderin, 25, kanssa.

Gilder pelasi yliopistouransa ensimmäiset kolme vuotta maineikkaassa Texas A&M -yliopistossa ja siirtyi viimeiseksi vuodeksi Gonzagan opinahjoon. Viimeisellä yliopistokaudella Gonzagan riveissä takamies viimeisteli 10,7 pistettä ottelua kohden. Parhaalla kaudella Texas A&M:n paidassa syntyi 13,7 pistettä ottelua kohden. 193-senttinen pelimies pystyy pelaamaan molempia takamiehen tontteja. 

- Admon Gilder on todella mielenkiintoinen pelaaja loistavalla yliopistotaustalla. Hän on monipuolinen pelaaja ja on pelannut kaikilla takakentän pelipaikoilla. Admon on loistava kaukoheittäjä, hyvä 1vs1-pelaaja sekä taitava syöttäjä. Admon on erittäin hyvä puolustaja. Hän lukee hyvin tilanteita, pystyy painostamaan palloa koko kentällä, eikä pelkää käyttää kroppaansa vaihtotilanteissa, päävalmentaja Pieti Poikola sanoo seuran tiedotteessa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Admon on älykäs pelaaja. Siitä kertoo, miten hän sopeutui erinomaisesti Gonzagassa erilaiseen rooliin, mihin oli tottunut Texas A&M:ssä. Gonzagan pelaaminen oli hänen aikanaan hyvin lähellä eurooppalaista koripalloa. Siellä hän osoitti olevansa tyylikäs palloton pelaaja. Uskon näiden kokemusten pohjalta, että hän sopeutuu nopeasti meidän konseptiin. Admonin ja Chrisin sopimuksilla olemme hakeneet joukkueeseen pallonliikettä ja syöttötaitoa. Vaikka Admon ei loistanut Gonzagassa koriinjohtavien syöttöjen tilastossa, hän toi suuren määrän avaavia syöttöjä ilman, että pallo olisi muhinut liikaa miehen hyppysissä.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >

Asiat

 
18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

13.2.2025 10:25 Korisliiga

Sarcevic 3000 runkosarjasyötön rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

12.2.2025 17:00 Koripalloliitto

OKM: Korisliigojen koronatuista ei takaisinperittävää

Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

11.2.2025 10:45 Korisliiga

Salon Vilpas jatkaa Savolaisen ja Rannikon kommennossa

Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

Näytä lisää vastaavia