Antero Lehto ja BC Nokia jatkosopimukseen

19.5.2022 10:06 38-vuotias takamies ja nokialaisseura solmivat vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tuleva kausi on vuonna 2000 Korisliigassa debytoineelle Lehdolle jo uran 23.

Antero Lehto on Korisliigan runkosarjan ottelutilaston maratontaulukossa toisena 738 ottelulla. Kuva: Ville Vuorinen

Tampereen Pyrinnössä koripallokasvatuksensa saanut Lehto on edustanut BC Nokiaa viimeisen kahden kauden ajan, joista keväällä päättyneellä kaudella hän tilastoi keskimäärin 11,0 pistettä, 1,6 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.

- Nokialla jatkaminen on hienoa. Itsellä oli halua jatkaa uraa ja omasta mielestä löytyy vielä bensaa tankista. Nokialla oli myös kova halu saada minut ensi kauden joukkueeseen, niin molemmat osapuolet oli tyytyväisiä ja sopimus syntyi, Antero Lehto kommentoi seuran tiedotteessa.

- Nämä kaksi vuotta Nokialla ovat olleet hienoja, vaikka molemmilla kausilla on ollut omat vaikeutensa. Toivottavasti saadaan ehjä kausi alle, ettei olisi kauden jälkeen ainakaan hirveästi huulilla mitä jos -juttuja.

Lehdon meriittilista hakee vertaistaan suomalaisessa koripallossa. Kotimaassa hänen saavutuksiinsa voidaan laskea kolme Suomen mestaruutta (2010, 2011, 2014), Suomen Cup -voitto (2013), Vuoden pelaaja -palkinto (2014), Vuoden puolustuspelaaja -palkinto (2012), kaksi Vuoden kehittyneimmän pelaajan palkintoa (2004, 2014) ja hurjat 830 Korisliiga-ottelua.

Kansainvälisesti Lehto on pelannut 13 ottelua Susijengissä ja hän on yksi niistä 12 suomalaiskoripalloilijasta, jotka ovat pelanneet MM-kisoissa (2014). Korisliigan lisäksi pelejä löytyy myös Baltian liigasta, EuroChallengestä ja Italian Serie A:sta.

- Loistavia uutisia meille. Olemme todella onnellisia, että saimme Anteron jatkamaan. Hän on todellinen veteraanipelaaja, jolla on mielettömästi kokemusta ja loistava työmoraali. Hän on kaveri, jonka tarvitsemme joukkueeseen, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Lehdon lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson ja Tero Vasell.

Henkilöt

Asiat

 
1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

Näytä lisää vastaavia