Antto Nikkarinen Kobriin, Ville Turja päävalmentajaksi

25.7.2019 00:34 Kahdeksanteen Korisliiga-kauteen valmistautuva Lapuan Kobrat hankki Antto Nikkarisen pelintekijäkseen 1+2-mittaisella sopimuksella. Joukkueen päävalmentajana toimii Ville Turja. Seura solmi jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa.

Antto Nikkarinen pyörittää ensi kaudella Lapuan Kobrien peliä. Kuva: Ville Vuorinen

Korisliiga-kauden 2016-17 MVP:ksi valittu Antto Nikkarinen, 28, vahvistaa Kobria ensi kaudella. Viime kaudella KTP:n pronssille johdattanut Nikkarinen on pelannut uransa aikana 466 Korisliiga-ottelua 8,9 pisteen, 2,3 levypallon ja 3,8 syötön keskiarvolla. 

Viime kaudella Nikkarinen kirjautti 9,1 pistettä ja 5 syöttöä ottelua kohden. Nikkarinen on pelannut 38 ottelua Susijengin paidassa ja kaikkiaan 160 maaottelua Suomen paidassa eri ikäluokissa.

- Olen innoissani ensi kaudesta. Tyttöystäväni sukua asuu paljon Lapualla ja kun perheeseemme syntyi esikoinen, on tärkeää päästä lähelle tukiverkostoa. Itselläni ollut pari heikompaa kautta, joten haluan päästä paikkaan, jossa on iso vastuu ja rooli luvassa. Sitä on ensi kaudella tarjolla, Nikkarinen kommentoi seuran YouTube-tilillä. 

Ville Turja päävalmentajaksi, Jussi Turjalle ja Lauri Toivoselle jatkosopimukset

Ville Turja, 36, debytoi päävalmentajana viime kaudella, kun Lars Ekströmin ja Kobrien tiet erosivat tammikuussa. Turja luotsasi lapualaisjoukkuetta kymmenessä ottelussa. Turja on aiemmin toiminut pelaajavalmentajana divisioona 1:n puolella. 

Ville Turja vaihtaa ensi kaudeksi peliasut päävalmentajan asusteeseen, kun hänestä tulee Kobrien päävalmentaja. Kuva: Ville Vuorinen
Ville Turja vaihtaa ensi kaudeksi peliasut päävalmentajan asusteeseen, kun hänestä tulee Kobrien päävalmentaja. Kuva: Ville Vuorinen

- Viime kaudella en saanut niinkään omia ajatuksia tuotua joukkueeseen, mutta nyt se on mahdollista, kun voidaan valmistautua kauteen huolella, Turja avaa.

Lapua tiedotti tehneensä jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa. 220 Korisliiga-ottelua uransa aikana pelannut 29-vuotias Jussi Turja urakoi viime kaudella Kobrien paidassa 32 ottelussa 7,1 pisteen keskiarvolla.

Toivonen, 28, siirtyi viime kaudeksi Lapualle ja kirjasi uransa parhaat pistekeskiarvon, 6,2 pistettä ottelua kohden. Korin läheisyydessä viihtyvä Toivonen otti 4 levypalloa ottelua kohden.

- Viime kaudella pudotuspelipaikka jäi harmittavasti voiton päähän, sitä lähdetään nyt ensi kaudella parantamaan, Toivonen kommentoi.

- Lauri Toivonen on varmasti yksi kovimmin töitä tekevä pelaaja, joten on ilo tehdä töitä ensi kaudellakin hänen kanssaan. Anton sopimus vetää mielen kirkkaaksi, tulee paljon juttuja mieleen, joita voi tehdä, kun joukkueessa on tuon tason kotimainen takamies, tuore päävalmentaja Ville Turja kommentoi.

 
18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

Näytä lisää vastaavia