Auli Nyman tekee paluun SM-sarjaan

29.7.2009 Naisten SM-sarjasta kesällä 2005 vetäytynyt Auli Nyman, 39, on solminut yksivuotisen sopimuksen Peli-Karhujen kanssa. Ensimmäisen naisten SM-sarjaottelunsa jo 1982 pelannut Nyman on tehnyt urallaan 6171 pistettä, hakenut 4324 levypalloa ja jakanut 530 koriinjohtavaa syöttöä.

Yksi naisten SM-sarjan kaikkien aikojen parhaista pelaajista, Auli Nyman, palaa takaisin mestarussarjamittelöihin.

Nyman on nakutellut uransa aikana 6171 pistettä, hakenut 4324 levypalloa ja jakanut 530 korisyöttöä.

Nyman on juhlinut PeKan riveissä kolmea Suomen cupin mestaruutta. Kuvat: Pentti Pekkala ja Tuomo Kuusist.

186-senttinen Nyman on pitänyt viimeisinä vuosina pelituntumaa yllä pelaamalla PeKan ikänaisten joukkueessa. Nyman kertoo palaavansa koripallokentille, koska pelihalut ovat edelleen suuret.

- Jos läsnäolostani on apua tälle joukkueelle, se on pääasia. En ole PeKalle enää mikään kantava voima, tuumii Nyman keskiviikon Kymen Sanomissa.

Nyman kertoo tarkkailevansa tulevalla kaudella polviensa kuntoa yhtenään. Hänen molemmat polvensa on leikattu 1990-luvulla, jonka jälkeen niitä on sittemmin tähystetty. Vuonna 2005 Nyman lopetti uransa lähinnä polvivaivojen johdosta.

- Jos polveni eivät nytkään kestä, en ole niin hölmö, että jatkaisin pelaamista vaan annan sitten koripallon olla, kertoo Nyman.

Nymanin toinen ehto pelaamiselle koskee hänen perhettään.

- Pelaan lasten ehdoilla. Jos minua tarvitaan kotona, olen siellä enkä täällä salilla. Harjoituksia jää varmaankin minulta väliin, päättää Nyman.

Uransa aikana Nyman on edustanut KTP:ta, Merikorista, Pussihukkia ja PeKaa. Nyman on voittanut SM-hopeaa (PuHu), SM-pronssia (PeKa, KTP) sekä kolme Suomen Cupin mestaruutta (PeKa).

Naisten maaotteluita Nymanilla on tilillään 133, joissa hän on heittänyt 1513 pistettä. Vuoden naispelaajaksi Nyman on valittu neljä kertaa - 1989, 1996, 1999 ja 2000. Vuoden puolustuspelaajana hänet on palkittu kuudesti. Peli-Karhut jäädytti Nymanin pelipaidan Karhulan liikuntahallin seinään syksyllä 2005.

PeKan riveissä uusia kasvoja

Nymanin lisäksi PeKa on hankkinut riveihinsä muitakin vahvistuksia tulevaksi kaudeksi. Viime kaudella Pussihukkia ja HoNsUa edustanut 182-senttinen Alli Arppe, 27, siirtyy PeKaan HoNsUsta, johon Arppe siirtyi kesken viime kauden Pussihukkien joutuessa luopumaan paikastaan naisten SM-sarjassa.

Niin ikään HoNsUssa viime kaudella pelannut 167-senttinen, 22-vuotias Salla Viitanen siirtyy PeKan paitaan. Jo aikaisemmin kesällä on varmistunut Dionne Poundsin siirtyminen HoNsUn riveihin.

PeKa on myös hankkinut ensimmäisen amerikkalaispelaajansa tulevalle kaudelle. 175-senttinen, 22-vuotias Porchia Green rekisteröi viimeisellä kaudellaan Ball Staten yliopistossa 12,8 pistettä, 6,9 levypalloa ja 4,0 syöttöä ottelua kohden. Green nimettiin myös konferenssinsa vuoden puolustuspelaajaksi.

 
2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

13.2.2025 21:31 Naisten Korisliiga

Kouvottaret katkaisi ToPo:n voittokulun

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.

11.2.2025 15:04 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

Näytä lisää vastaavia