Awak Kuier paljasti suuntaavansa ammattilaiskentille

18.12.2019 12:31 Suomalaisen urheilun kovimpiin tulevaisuuden nimiin lukeutuva Awak Kuier siirtyy ammattilaiskentille kuluvan kauden jälkeen. 18-vuotias Kuier punnitsi pitkään ammattilaisuuden ja yliopistokoripallon välillä ennen päätöstään ja paljasti päätöksensä tiistaina Ylen Urheiluruudussa.

Awak Kuier on yksi mielenkiintoisimmista nuorista koripalloilijoista maailman mittakaavassa. Kuva: Ville Vuorinen

Kuier nousi koripalloilevan maailman tietoisuuteen ja viraaliksi nettihitiksi vasta 15-vuotiaana, kun NBA jakoi Kuierin donkin omissa sosiaalisen median kanavissaan. Video kuvattiin Yhdysvalloissa järjestetyllä nuorten lupaavien pelaajien NBA Basketball Without Borders -maailmanleirillä.

Nuorena urheilijana saatu näkyvyys herätti huippuyliopistojen kiinnostuksen aikaisessa vaiheessa. Kuier myöntää Yle Urheilun haastattelussa, että päätös ammattilaiskentistä syntyi vasta viime aikoina.

– Aluksi olin aivan varma, että lähden Yhdysvaltoihin yliopistoon. Sen jälkeen, kun aloin miettiä toista vaihtoehtoa, se oli tosi vaikeaa. Pohdin asiaa vanhempieni ja valmentajani kanssa. Päätös oli silti erittäin vaikea, Kuier avaa.

Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

– Mietin tätä ratkaisua tosi pitkään. Kysyin mielipidettä myös muilta eurooppalaispelaajilta, jotka ovat tehneet saman valinnan aiemmin. Se oli pitkä prosessi, mutta olen nyt päätynyt siihen, että lähden Eurooppaan. Olen tosi onnellinen tästä päätöksestä.

 

WNBA mahdolliseksi jo aiemmin

Naisten NBA:n (WNBA) sääntöjen mukaan yliopistossa pelannut pelaaja voi käytännössä ilmoittautua WNBA:n varaustilaisuuteen 22-vuotiaana. USA:n ulkopuolella koripallokoulunsa käyneelle samainen mahdollisuus avautuu jo 20-vuotiaana. Kuier myöntää Yle Urheilun haastattelussa asian painaneen vaakakupissa.

– Jos kokisin olevani valmis lähtemään (WNBA:han), niin en pääsisikään lähtemään. Totta kai se oli myös iso asia, joka sai minut valitsemaan Euroopan, Kuier paljastaa.

Awak Kuier kohtasi Emma Meessemanin naisten EM-karsinnoissa Espoossa marraskuussa. Kuva: Ville Vuorinen
Awak Kuier kohtasi Emma Meessemanin naisten EM-karsinnoissa Espoossa marraskuussa. Kuva: Ville Vuorinen

Kuier oli kuluneena kesänä isossa roolissa nostamassa sekä alle 18-vuotiaiden että alle 20-vuotiaiden maajoukkueita EM-kisojen A-divisioonatasolle. Kuier valittiin alle 18-vuotiaiden B-divisioonan EM-kisojen arvokkaimmaksi pelaajaksi ja alle 20-vuotiaiden kisoissa All Star -viisikkoon.

HBA-Märskyn ja naisten maajoukkueen päävalmentaja Pekka Salmisen mukaan Kuierin kohdalla eri vaihtoehtoja punnittiin hyvinkin tarkasti. Salminen kertoo, että päätöksen suhteen konsultoitiin lukuisia tahoja – muun muassa naisten WNBA-mestaria ja finaalien MVP:tä belgialaista Emma Meessemania.

– Awak on jo tällä hetkellä niin hyvä pelaamaan, että hän voi mennä kilpailemaan kovempaan sarjaan kuin yliopistosarjojen kovimmat joukkueet. Awak on valmis pelaamaan jo eurocupissa tai euroliigassa, Salminen näkee.

Tällä kaudella Kuier on loistanut naisten Korisliigassa. 194-senttinen Kuier on säkittänyt 21,5 pistettä ottelua kohden. Levypalloja on tarttunut pitkiin käsiin 11,9 keskiarvolla. Seuraava osoite löytyy mahdollisesti Keski-Euroopasta ja päätavoitteena on kehittyä edelleen pelaajana – parhaaksi versioksi omasta itsestään, kuten Salminen asian muotoilee.

– Olen ajatellut, että menisin sarjaan, joka ei olisi liian vaikea, mutta kuitenkin haastava. Haluan mennä paikkaan, jossa tiedän kehittyväni. Paikka ei voi kuitenkaan olla liian vaikea, jossa en esimerkiksi pääsisi pelaamaan, Kuier pohtii.

Katso tiistain Urheiluruutu >

Henkilöt

 
4.2.2025 12:24 Susiladies

Susiladies saalistaa EM-paikkaa viimeisissä karsintaotteluissa

Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.

3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

31.1.2025 11:20 NCAA

Aarnisalolle ja UCLA:lle 20 voittoa täyteen – Seppälän ja Lohkon Sienalle kaksi voittoa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.

29.1.2025 11:57 Susiladies

Susiladies paketoi ensi viikolla EM-karsintansa Unkari- ja Slovenia-vierasotteluilla

Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.

24.1.2025 12:13 NCAA

Aarnisalo ja UCLA edelleen voittamattomia – Lemmilän Ohio Statelle ensimmäinen tappio

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.

20.1.2025 12:39 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi käänsi vaikeudet voitokseen – ”Tärkein asia oli kärsivällisyys”

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.

17.1.2025 11:30 NCAA

Seppälä ja Lohko Sienan aloitusviisikossa – Aarnisalon ja Lemmilän yliopistoille 17 peräkkäistä voittoa täyteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.

10.1.2025 14:24 NCAA

Aarnisalo ja UCLA jo 16 ottelun voittoputkessa – Lemmilän ja Ohio Staten putki 15

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.

6.1.2025 16:28 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttinen palasi kokeneempana Saksaan – ”Olen vanhimmasta päästä”

Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.

3.1.2025 09:32 NCAA

Teresa Seppälä mätti uudeksi piste-ennätyksekseen 31 pistettä

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä heitti uuden piste-ennätyksensä. Elina Aarnisalon (UCLA) ja Elsa Lemmilän (Ohio State) yliopistot jatkavat voittamattomina, Meri Kanerva taas upotti 20 pistettä Xavierille.

Näytä lisää vastaavia