Boyd ja Salmi jatkavat Kouvoissa - Rasmus Lindberg uutena joukkueeseen

17.5.2024 08:37 Kouvot on solminut vuoden mittaiset pelaajasopimukset Henry Boydin, Eemeli Salmen ja Rasmus Lindbergin kanssa. Boyd aloittaa sopimuksen myötä syksyllä toisen kautensa Kouvolassa, Salmi puolestaan jo viidennen. Lindbergille kausi on ensimmäinen Kouvot-paidassa.

Henry Boyd jatkaa Kouvolassa. Kuva: Ville Vuorinen

Henry Boyd, 24, siirtyi Kouvoihin viime kesänä Lapuan Kobrista jossa Jyväskylän NMKY:n kasvatti oli pelannut kaksi edellistä kautta. Viime kausi Kouvoissa oli tuloksellisesti Boydin tehokkain Korisliigassa, tuloksena 4,9 pistettä, 1,9 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden. Kotimaan korkeimmalla sarjatasolla Boyd on pelannut 97 ottelua keskimäärin 15 minuutin peliajalla.

Ennen siirtymistään Korisliigaan 178-senttinen takamies pelasi neljä kautta (2016-21) I divisioona A:ta Jyväskylä Basketball Academyssa (JBA). Näiden vuosien aikana Henkka tilastoi keskimäärin 10,7 pistettä, 4,3 levypalloa, 3,0 syöttöä ja 1,7 riistoa pelaamassaan 73 ottelussa.

- Jatkolle oli molemmin puolista halukkuutta ja olen innoissani siitä, että pystyn jatkamaan Kouvolassa. Päätös jatkaa täällä tässä vaiheessa uraa oli aika helppo. Täällä on hyvä valmennus ja valmentajat täydentävät hyvin toisiaan, Henry Boyd kommentoi seuran tiedotteessaan.

- Henkilökohtaisesti viime kausi alkoi hyvin, mutta kesken kautta pelin taso ailahteli. Opin paljon ja kehitystä tapahtui kauden aikana. Olen pelannut neljä vuotta Korisliigaa ja viime kaudella sain itseluottamuksen takaisin. Sen päälle on jatkossa hyvä rakentaa.

- Henkka aloitti ja lopetti viime kauden hyvin. Välissä oli tason heilahteluja jotka osin johtuivat siviilityön lisääntymisestä. Ensi kaudella monitoroimme paremmin työvuorojen, harjoittelun ja levon suhteen. Henkalta on odotettavissa parempia ja etenkin tasaisempia otteita, päävalmentaja Jyri Lehtonen summaa.

Eemeli Salmi, 20, pelasi viime kaudella Korisliigaa Kouvoissa ja rinnakkaislisenssillä I divisioona B:tä Lappeenrannan NMKY:n riveissä. Korisliigassa matseja kertyi viisi joissa kaksimetrinen laitahyökkääjä kirjautti 1,2 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. I divisioona B:ssä vastuu oli suurempi ja tehot sen mukaiset, keskimäärin 16 pistettä, 13,1 levypalloa, 2,4 syöttöä, 1,7 riistoa ja 1,2 torjuntaa pelaamassaan 29 ottelussa. LrNMKY voitti kauden päätteeksi I divisioona B:n mestaruuden. Salmi oli joukkueensa ykkönen pisteissä, levypalloissa, torjunnoissa, kolmen pisteen heittoprosenteissa (38%) ja teholukemassa (26,4).

- Jatkan Kouvoissa hyvillä fiiliksillä. Jatkopäätöstä helpotti se, että Kouvoissa on hyvät valmentajat jotka voivat auttaa minua kehittymään pelaajana. Viime kausi sujui itseltäni ihan hyvin, tuntui että kehityin pelaajana ja oli hienoa debytoida Korisliigassa. Tulevan kauden tavoitteena on treenata kovaa ja kehittyä edelleen pelaajana, Salmi avaa.

- Eemeli on jatkanut tasaista kehittymistään. Viimeinen silaus puuttuu vielä fysiikkapuolelta. Divisioona B on Eemelin osalta pelattu läpi. Seuraavana vuorossa divisioona A:n pelejä ja toivon mukaan merkityksellisiä minuutteja Korisliigassa, Lehtonen kommentoi.

Rasmus Lindberg, 19, on pelannut viimeiset kolme kautta Helsinki Basketball Academyssa (HBA). Näistä kausista tulosten valossa tehokkain oli viimeinen kausi. Tuolloin 201-senttinen laitahyökkääjä nakutti 10,6 pistettä, noukki 4,5 levypalloa, syötti 1,9 ja riisti 1,2 kertaa ottelua kohden. Kolmen pisteen heittonsa Tapiolan Hongan kasvatti osui mainiolla 35%:n tarkkuudella. Lindbergillä on vyöllään 24 nuorten maaottelua.

- Tulen hyvillä fiiliksillä Kouvoihin. Olen kiitollinen tästä mahdollisuudesta ja odotan innolla kauden alkua Kouvolassa. Kouvot sopi minulle koska Kouvolassa panostetaan nuorten pelaajien kehittymiseen ja on loistava valmennus joka pystyy auttamaan pelaaji kehittymään. Ensi kaudella tavoitteena on treenata kovaa päivittäin ja kehittyä mahdollisimman paljon. Tavoitteena on myös auttaa joukkuetta voittamaan pelejä, Lindberg taustoittaa.

- Rasmuksella on hyvä tausta, hän tulee korisperheestä. Junnuvuodet Hongassa ja siitä marinoitumaan HBA:han. Nyt varusmiespalvelus alta pois ja siirtyminen sarjaporrasta ylemmäs, siinä on haastetta nuorelle miehelle. Tällä hetkellä Rasmuksen vahvuuksia ovat heittäminen ja pelin ymmärrys. Pyrimme lisäämään työkalupakkiin monipuolisuutta etenkin pallollisessa pelaamisessa, päävalmentaja Lehtonen päättää.

Kouvot 2024-25: Topias Jokela, Teemu Kristeri, Henry Boyd, Eemeli Salmi ja Rasmus Lindberg

Asiat

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

Näytä lisää vastaavia