6.6.2020 10:49 Saksan Bundesliigan kauden päättävä turnaus käynnistyy lauantaina. Frankfurt Skylinersin apuvalmentajana toimiva Daniel Herbert uskoo joukkueensa yllätysmahdollisuuksiin.
Daniel Herbert toimii Skylinersin apuvalmentajana. (Kuva: bild.pressehaus)
Skylinersin runkosarja ei mennyt suunnitelmien mukaan, kun sarjan keskeytyshetkellä Skyliners oli sarjassa 14. ja jäämässä siten pudotuspelien ulkopuolelle. Lopputurnaus antaa Skylinersille uuden mahdollisuuden pelastaa kausi.
- Positiivisin mielin lähdetään lopputurnaukseen. Tietyllä tavalla tämä on meille toinen mahdollisuus, sillä emme olisi selvinneet pudotuspeleihin. Lopputurnauksessa on iso yllätyspotentiaali. Normaalisti meillä ei olisi mahdollisuuksia voittaa esimerkiksi Bayern Müncheniä kolme kertaa viidestä, mutta kahden ottelun yhteistuloksella meillä on mahdollisuudet voittaa kenet vain. Pelaajat ovat olleet hyvällä asenteella mukana, Herbert kertoo.
Joukkueiden pelaajatilanteet ovat eläneet koronapandemian aikana, mutta Skyliners pääsee suhteellisen hyvistä lähtökohdista lopputurnaukseen, vaikka pieniä mutkia matkaan onkin mahtunut.
- Saimme amerikkalaispelaajamme Saksaan, mutta siinä kävi pienoinen kommunikaatiovirhe. Alun perin luulimme, että jos he tekevät kaksi negatiivista koronatestiä, niin he pääsevät mukaan joukkueharjoituksiin, muttei se mennytkään niin. He joutuivat olemaan karanteenissa 11 päivää. Heille vedettiin sitten Skypen välityksellä treenejä, että pysyvät kunnossa. Saimme heidät lopulta mukaan myös joukkueharjoituksiin ja olemme nyt harjoitelleet koko joukkueen kanssa noin viikon verran.
Skylinersin urakka lopputurnauksessa alkaa sunnuntaina joukkueen kohdatessa ALBA Berliinin. Lohkon muut joukkueet ovat Vecta, Ludwigsburg sekä Bamberg. Viiden joukkueen lohkoista neljä parasta joukkuetta etenee pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä lasketaan kahden ottelun yhteistulos.
- Meillä ei ollut ihan paras tuuri lohkon kanssa, sillä hävisimme kaikille kauden aikana ja lisäksi ne olivat kaikki menossa pudotuspeleihin. Olen kuullut vähän huhuja, että Bambergilla ja Vechtalla on ollut joukkueen kanssa pieniä haasteita, joten lähdemme optimistisin mielin, Herbert kertoo.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.
Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Petteri Koponen, 36, otti ensimmäisen todellisen loikan valmennustöihin tällä kaudella, kun hän toimi Australian NBL:ssä pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Kyseessä oli Koposen ensimmäinen päävalmentajapesti ammattilaisjoukkueen peräsimessä.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.