19.5.2016 Suomalainen valmentajaosaaminen sai kunnianosoituksen Saksassa, kun Danny Jansson, 36, valittiin Saksan NBBL:n (U19) vuoden valmentajaksi. Suomen nuorisomaajoukkueistakin tuttu Jansson on valmentanut kaksi kautta ratiopharm Ulmin akatemiajoukkuetta, joka pelaa tulevana viikonloppuna NBBL:n Final Fourissa.
Danny Jansson valittiin Saksan NBBL:n (U19) vuoden valmentajaksi. Kuva: BBU ‘01
Jansson siirtyi kesällä 2014 Saksaan valmentamaan Bundesliigaa ja Eurocupia pelaavan ratiopharm Ulmin akatemiajoukkuetta. Ennen siirtymistään Saksaan Jansson tunnettiin sekä PuHun junioritoiminnasta että Suomen nuorisomaajoukkueiden valmennuksesta.
- Hieno palkinto erityisesti sen vuoksi, että se on muiden valmentajien äänestämä. Takana on pitkä kausi ja pudotuspelit. Viikonlopun Final Fourin ensimmäinen ottelu on Bambergia vastaan, joka ei ole sieltä helpoimmasta päästä, Jansson kertoo.
Ulmin akatemiajoukkue on ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana NBBL:n Final Fourissa. Tänä viikonloppuna Ulmissa pelattava Final Four -tapahtuma on Saksassa merkittävän iso koripallotapahtuma, johon on myyty ennakkoon jo 2000 lippua.
- Ensisijainen tavoite meidän junioriakatemialla on kasvattaa Bundesliiga-pelaajia. NBBL ja kakkosjoukkueemme ProB:ssä ovat osa tätä yhtälöä. Tällä kaudella kolme pelaajaa on tehnyt debyyttinsä Bundesliigassa. Se on tämän projektin mittari, vaikka haluamme tietenkin menestyä myös NBBL:ssä ja ProB:ssä.
Jansson on aikaisemmin tällä kaudella valittu NBBL:n All Star -valmentajaksi sekä Jordan Brand Classic -leirille Zagrebiin.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Viljami Vartiaienn säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 22 pistettä, kun Weber State voitti Sacramento Staten. Sacramento Staten Emil Skyttä ei pelannut suomalaisjoukkueiden kohtaamisessa.
Syksyllä kaksivuotisen sopimuksen Ranskan liigaa pelaavan SIG Strasbourgin kanssa solminut Susijengin takamies Edon Maxhuni, 26, siirtyy kevätkaudeksi Italian Serie A:ta pelaavan Scafatin paitaan. Viime viikkoina alavireisesti pelannut Strasbourg etsi pelaajamarkkinoilta vahvistuksia takalinjoilleen samaan aikaan, kun Serie A:n hännille jäänyt Scafati kiinnostui Maxhunin palveluksista.
Perttu Blomgren, 23, aloitti kautensa sarajevolaisessa KK Bosnassa, mutta vaihtoi vuodenvaihteessa latvialaisen Ventspilsin joukkueeseen. Maisemanvaihdos on ollut Blomgrenille toivottu piristysruiske.
Susijengin takamieslupaus Miro Little pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan, kun Utah kohtasi sunnuntain vastaisena yönä Suomen aikaa Littlen viime kauden joukkueen Baylorin. Tampereen Pyrinnön kasvatti keräsi Utahille 12 pisteen, kahdeksan levypallon, seitsemän syötön ja kolmen pallonriiston tilastorivin. Littlen erinomaisista otteista huolimatta Baylor kuittasi voiton pistein 61-76 (31-38).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Morris Ugusuk nähtiin jälleen kahdesti South Carolinan yliopiston aloitusviisikossa. Mustapha Amzil taas säkitti kaksinumeroiset pistelukemat kahdesti New Mexicolle.
Huimaan talvikuntoon yltynyt Okko Järvi esitti jälleen parastaan Viron-Latvian yhteisliigassa. Järven edustama Pärnu Sadam harppasi aivan pudotuspeliviivan tuntumaan suomalaistakamiehen rankaistessa Latvian yliopiston joukkuetta 29 pisteen edestä.