Desmond Hubert Lahti Basketballin korin alle

24.7.2019 08:09 Korisliigaan noussut Lahti Basketball kiinnitti toiseksi ulkomaalaisvahvistukseksi maineikkaasta North Carolina Tar Heelsistä vuonna 2015 valmistuneen Desmond Hurbertin.

Lahti Basketball ja Desmond Hubert, 27, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. Sopimuksessa on kuukauden koeaika. Hubert siirtyy Lahteen Ruotsista, jossa viime kaudella edusti Köping Starssissa. Maineikkaan North Carolina yliopiston kasvatti Hubert aloittaa Lahdessa kolmannen kautensa ammattilaisena. Ensimmäinen kausi ammattilaisena vei Hubertin Kanadaan, toinen Ruotsiin ja nyt tie vie Lahteen.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Köpingin riveissä 207-senttinen Hubert pelasi 33 ottelua 10 pisteen ja 7 levypallon keskiarvoilla. Kahden pisteen heitot upposivat kovalla 65% tarkkuudella. Vastustajan heiton sentteri torjui keskimäärin 1,60 kertaa ottelua kohden. 

- Desmond on sentterin tontilla viihtyvä pelaaja. Hän on urheilullinen pelaaja, joka tuo meille rutkasti levypallovoimaa lisää molempiin kenttäpäätyihin. Urheilullisuutensa ansiosta hän tuo meille erilaisia vaihtoehtoja niin hyökkäys- kuin puolustuspäähän. Uskoisin myös, että tulemme näkemään ilmavia suorituksia ensi kaudella Lahti Energia -areenalla Hubertin ollessa kentällä, kommentoi päävalmentaja Petri Velling. 

Lahti Basketballilla on sopimukset Vesa Mäkäläisen, Tuomas Hirvosen, Ali Aholan, Arttu Saarijärven, Otto Aallon, Roi Bymanin, Eemeli Lampenin, Jarred Jonesin ja Desmond Hubertin kanssa.Päävalmentaja jatkaa Petri Velling.

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

Näytä lisää vastaavia