Earvin Morris jättää Kataja Basketin, siirtyy Libanoniin

26.9.2019 10:45 Joensuulainen Kataja Basket joutuu kääntämään katseensa pelaajamarkkinoille lauantaina käynnistyvän kauden kynnyksellä.

Erinomaisia otteita pre-seasonilla esittänyt amerikkalaislaituri Earvin Morris on päättänyt hyväksyä Libanonista saamansa tarjouksen eikä näin ollen ole enää seuran käytettävissä kertoo Kataja Basket tiedotteessaan.

– Morrisin saama tarjous on taloudellisesti niin paljon parempi kuin mihin me pystymme, että siinä mielessä asia on ymmärrettävä, viimeisiä päiviään koripallojaoston toiminnanjohtajana työskentelevä Riku Tapio kommentoi.

– Sopimuksemme takaa meille tietyn korvauksen tällaisessa tapauksessa, mutta on tietenkin selvää, että tilanne on nyt hetken aikaa haastava. Korvaavan pelaajan etsintä on juuri käynnistynyt.

Korisliiga käynnistyy Katajan osalta tulevana lauantaina, jolloin joukkue kohtaa BC Nokian. FIBA Europe Cupin karsinnat Kataja aloittaa ensi viikon torstaina, jolloin joukkue kohtaa virolaisen Tarton kaksiosaisessa karsinnassa pääsystä lohkovaiheeseen tämän kotikentällä.

Asiat

 
10.4.2025 10:14 Korisliiga

Kouvot ja Rasmus Lindberg jatkosopimukseen

Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

4.4.2025 08:23 Erotuomarit

Korisliigan välierissä viheltää kymmenen erotuomaria

Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 12:31 Korisliiga

Vilppaalle sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

Näytä lisää vastaavia