Erik Sajantila on ottanut oppia kokemuksistaan Lahti Basketballissa – ”Uskon, että olemme kaikki kasvaneet paljon haastavien viime vuosien aikana”

25.9.2023 17:00 Lahti Basketballin nuoret suomalaispelaajat ovat jälleen valmiita kovaan työhön. Kotimaisen rungon kovin pisteidentekijä oli viime kaudella Erik Sajantila, joka tahtoo nyt kehittää pallollisia taitoja ja fysiikkaa.

Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketball on toiminut viime vuosina kotina monelle nuorelle suomalaiselle nousijalle. Siitä huolimatta menestys on ollut vaisua, sillä kaudet ovat päättyneet joko playoffien ulkopuolella tai niiden ensimmäisellä kierroksella.

Viime kaudella kotimaisen nipun kovin pisteidentekijä oli takamies–laituri Erik Sajantila. Ja vaikka koreja syntyikin, joukkueen tulokselliset saavutukset eivät hänenkään mielestään ole vielä olleet sitä, mitä pitäisi.

– Viime kausi oli mitä oli, mutta nyt olemme valmiina uuteen. Otamme oppia niistä asioista, joissa näemme parantamisen varaa, mutta koska meillä on uudistunut kokoonpano, niin pääsemme tuomaan mukaan uusia asioita eikä menneeseen kannata liikaa jumiutua, hän sanoo.

Joukkue todella on kesätauon aikana monilta osiltaan uudistunut, mutta ei ihan kokonaan uusi. Sajantila saa vanhoista pelikavereistaan takaisin jo verrattain kokeneen ja meritoituneen Arttu Saarijärven sekä vielä toistaiseksi edustustasolla vähemmän pelanneet Eetu Lähdetniemen, Ville Tolosen ja Jan Homasen.

Vaikka pelin kehittäminen ja suunnitelmien uudistaminen onkin tärkeää, Sajantila näkee tällaisessa pysyvyydessä kuitenkin paljon positiivisiakin ulottuvuuksia.

– Se helpottaa työtä, kun syksyn käynnistyessä tuntee joukkuekavereitaan ennestään. Vaikuttaa paljon, kun tietää, mitkä ovat kavereiden vahvuudet ja miten he tykkäävät kentällä liikkua.

Apua pysyvyyden kannalta on myös sillä, että työtään jatkaa vanha päävalmentaja Tom Cooman. 

Erik Sajantila kuului kesällä Suomen universiadijoukkueeseen. Kuva: Ville Vuorinen
Erik Sajantila kuului kesällä Suomen universiadijoukkueeseen. Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketballin viime vuodet ovat olleet sanalla sanoen myrskyisiä. Tavanomaisten pelillisten asioiden lisäksi on koettu kentän ulkopuolisia tragedioita, jotka ovat vaikeuttaneet työtä. Kyse ei ole ainoastaan koronasta ja muista ilmiöistä, jotka ovat koskeneet koko liigaa, vaan vuonna 2021 tapahtui myös auto-onnettomuus, jonka seurauksena seuran ulkomaalaisvahvistusten nippu meni kesken kauden uuteen uskoon.

– Sanotaan näin, että tämä on ollut opettavaista aikaa, Sajantila huokaisee.

– Kun itseä lähellä tapahtui niin vakava onnettomuus, niin siinä alkoi arvostaa muutakin elämää kuin pelkkää koripalloa taas entistä enemmän. Uskon, että olemme kaikki kasvaneet aika paljon näiden haastavien vuosien aikana.

Kaiken kaikkiaan Sajantila on tyytyväinen siihen, että saa jatkaa uraansa juuri Lahdessa ja pääsee vastaisuudessakin työskentelemään joukkueen tason nostamiseksi. Mutta hänellä, kuten jokaisella lupaavalla pelaajalla, on tässä iässä toki muitakin tulevaisuudensuunnitelmia.

– Totta kai ulkomaankentät minuakin kutsuvat. Isot areenat ovat pienestä pitäen olleet unelmani ja urheilullinen tavoitteeni. Toistaiseksi kauheasti mitään konkreettista sen osalta ei kuitenkaan ole tapahtunut, vaan juuri nyt minun on keskityttävä kehittymään Korisliigan parhaimmistoon ennen kuin voin alkaa keskittyä seuraavaan vaiheeseen.

Miten seuraava vaihe sitten saavutetaan? Miten Sajantila pystyy eniten auttamaan Lahti Basketballia aiempaa korkeammille sijoille tulevalla Korisliiga-kaudella?

– Heittäminen ja pelinymmärrys ovat omasta mielestäni suurimmat vahvuuteni, mutta näen, että minun on kehitettävä yleisesti pallollisia taitojani, sillä niissä ei ikinä voi olla liian hyvä. Tässä viime vuosina olemme joukkueen sisällä myös panostaneet fysiikkaani todella paljon. Koen, että kun saan sitä korkeammalle tasolle, niin muut taidot seuraavat väistämättä perässä. Sanotaanko näin, että uskoakseni minulta löytyisi taitoa enemmän kuin mitä nykyinen fysiikkani mahdollistaa.

Lahti Basketball 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

Näytä lisää vastaavia