Espoolaisten välieräsarja viidenteen peliin

10.4.2021 19:50 EBT:llä oli mahdollisuus varmistaa finaalipaikka kotikentällään. Honka kuitenkin kesti kotijoukkueen päätösjakson rynnistyksen ja finalisti ratkeaa viidennessä pelissä.

Gabriela Bronson ja Honka kestivät paineet. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Honka tuli otteluun sisuuntuneena edellisistä tappioista ja aloitti ottelun todella terävästi. Se teki yhdeksän ensimmäistä pistettä. Kotijoukkue tuskaili oma hyökkäyspelinsä kanssa jakson aikana ja Honka pääsi tauolle johdossa 24-12.

Peli tasoittui toisella jaksolla, kun EBT sai hyökkäyspelinsä kulkemaan hieman paremmin. Vieraat kasvattivat johtoaan kahdella pisteellä ja puoliajalle mentiin tilanteessa 42-28.

Kolmannen jakson aikana ero pysyi suunnilleen samana. Hannah Little kavensi eron 11 pisteeseen juuri ennen taukoa. 

Päätösjakson alussa kotijoukkue löi painetta tapiolalaisille, kun se kavensi eron nopeasti viiteen pisteeseen Lotta Eräkankaan kolmosella. Seuraavien minuuttien aikana onnistumisia nähtiin pääasiassa puolustuspäissä. 

Päätösminuuteilla EBT:n prässi pakotti vieraat menetyksiin ja se nousi kuskin paikalle Lotta Vesiluoman kolmen pisteen heitolla. Honka pystyi kuitenkin vastaamaan tähän Gabriela Bronsonsin johdolla. Se voitti ottelun lopulta 71-68. Viides ja ratkaiseva peli on edessä tiistaina. 

- Saatiin ensimmäistä kertaa tässä välieräsarjassa kohtuullinen alku peliin. Edellisten ottujen tyyliin tasainen loppu, onneksi kääntyi tällä kertaa meille. Se oli taas yhden pallonhallinan peli lopussa, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu totesi ottelun jälkeen.

Bronson säkitti 24 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Taru Tuukkanen taisteli tupla-tuplan arvoisesti. Hänelle merkittiin 14 pistettä ja 18 levypalloa. Little teki 16 pistettä ja keräsi 15 levypalloa. Batey sai myös kasaan tupla-tuplan 14 pisteellä ja 11 levypallolla. 

- Molemmat joukkueet onnistui tänään siinä mihin ovat keskittyneet. Honka sai tänään ihan fantastisen alun otteluun ja tekivät kovemmin töitä, Niko Hellmann sanoi.

Ottelutilasto

 
1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

22.1.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo sarjakärjessä ylempään jatkosarjaan

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.

22.1.2025 10:50 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan runkosarja päättyy keskiviikkona

Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.

18.1.2025 19:28 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigassa runkosarjan toiseksi viimeinen kierros - EBT jatkoi hyvää viikkoaan

Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.

15.1.2025 20:37 Naisten Korisliiga

Hurja päätösjakso johdatti EBT:n voittoon Peli-Karhuista - Kouvottaret dominoi kotonaan

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.

11.1.2025 19:26 Naisten Korisliiga

Kotijoukkueet vahvoilla - ToPo:n sarjajohto säilyi muuttumattomana

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.

10.1.2025 22:53 Naisten Korisliiga

HBA:lle viikon toinen voitto

Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia