5.6.2025 09:58 Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

Kuva: Ville Vuorinen
Nokian lisäksi Aidoo on pelannut Korisliigaa Katajassa ja Kobrissa kaudella 2019-2020 sekä Kaarinan Urassa 37 ottelua kaudella 2018-19. Yhteensä hänellä on 135 pääsarjaottelua pelattuna. Ennen kausia Korisliigassa Aidoo pelasi kaksi kautta NCAA-yliopistokoripalloa Grand Canyonin joukkueessa. Yhteensä USA:ssa pelejä kertyi 60 kappaletta ja tilastoihin merkittiin keskiarvoiksi 4,2 pistettä sekä 1,6 levypalloa.
Kaudella 2020-2021 Aidoo pelasi 14 ottelua Espanjassa Benicarlon joukkueessa (5,4/1,9/1,5). Ulkomailla hän on pelannut myös kaudella 2022-2023, jolloin hän pelasi kuusi ottelua Luxsemburgissa Grengewald Hostertin joukkueessa (6,7/3,3/1,7) ja 29 ottelua Norjassa, jossa joukkueena oli Fyllingen (14,7/3,7/5).
Aidoo on pelannut 73 nuorten maaottelua ja esiintynyt kahdeksan kertaa miesten maajoukkueessa, joissa otteluissa pisteitä on syntynyt 5,3 maaottelua kohden.
Mestaruuskaudella 2023-2024 Aidoo pelasi Nokialla 42 ottelua ja teki tilastoihin keskiarvoiksi 7,9 pistettä, 2,7 levyriä ja 2,1 syöttöä. Päättyneellä kaudella hän pelasi Nokialla 29 ottelua ja keskiarvot olivat 7,1/2,8/1,8. Lisäksi hän riisti pallon 1,8 kertaa per kamppailu.
-Fiifi tuo meidän takakentälle urheilullisuutta, yksi vastaan yksi puolustuskykyä ja korille ajouhkaa, joita varmasti menetämme Andre Gustavsonin lähdön myötä. Fiifi on saanut viimeisen kahden kauden aikana Nokialla tasaisuutta tekemiseensä ja on erittäin motivoitunut tästä mahdollisuudesta. Molemmat Nokialta siirtyvät pelaajat Antti ja Fiifi olivat mukana voittamassa Suomen mestaruutta vuosi sitten ja heillä on sitä kautta omakohtainen kokemus, miten menestyvissä joukkueissa yksilöiden on oltava valmiita tekemään pieniä henkilökohtaisia uhrauksia joukkueen tavoitteen saavuttamiseksi, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo seuran tiedotteessa.
-Tulen Kauhajoelle hyvällä fiiliksellä ja olen iloinen, että Karhubasket otti minuun yhteyttä, Kun puhuimme Jannen kanssa, niin minulle ei jäänyt epäselvyyksiä omasta roolistani. Uskon, että sovin hyvin joukkueen pelityyliin ja voin auttaa uutta joukkuettani monipuoliesti molemmissa kenttäpäädyissä. Olen todella kilpailuhenkinen ja haluan pelata voitosta. Haluan voittaa pantterin ja Kauhajoki on viime vuosina taistelemassa siitä jatkuvasti, Aidoo kertoo omista fiiliksistä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.