10.10.2020 10:15 Fiifi Aidoon ensimmäinen askel ulkomailla on Espanjan kolmostasolla, LEB Platassa, pelaava CB Benicarlo. Aidoo lähtee kauteen korkein tavoittein.

Fiifi Aidoo aloittaa ensimmäisen kautensa Espanjassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Aidoo siirtyi vuonna 2016 USA:n yliopistokentille, mutta palasi parin vuoden jälkeen takaisin Eurooppaan ja pelasi kaksi edelliskautta Korisliigassa Uran, Katajan sekä Kobrien joukkueissa. Nyt hänellä on edessään ensimmäinen kausi ulkomailla.
- Halusin ulkomaille sellaiseen paikkaan, joka olisi minulle paras vaihtoehto siinä hetkessä. Tavoitteeni ovat aina korkealla ja haluan kokeilla rajojani sekä nähdä mihin pystyn pelaajana. Haluan katsoa mistä minut on tehty, Aidoo kertoo.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🗣️Hola a todos los fans de Benicarló. Solo quería dedicaros un momento para deciros que estoy muy emocionado y estoy preparado para comenzar a trabajar y jugar allí. Por supuesto, también quiero agradecer al club y al staff por darme una oportunidad. ¡Vamos a trabajar! pic.twitter.com/lfAyFHtvJS
— Maderas Sorlí Benicarló (@CBBenicarlo) September 4, 2020
Aidoo jatkaa Alexander Madsenin ja Edon Maxhunin viitoittamalla tiellä, sillä he pelasivat niin ikään samassa sarjassa edellisvuosina. Madsen pelasi LEB Platassa kaksi kautta sitten ja Maxhuni viime kaudella. Aidoolla ei ole vielä tarkkaa kuvaa sarjan tasosta, sillä harjoituspelit ovat olleet pääasiassa sarjaporrasta ylempänä pelanneita joukkueita vastaan.
- Emme ole pelanneet meidän sarjan joukkueita vastaan vielä, mutta harjoitusten perusteella täällä on paljon taidokkaita pelaajia.
Ratkaisuvalmiilla takamiehellä on mieluinen rooli Benicarlossa.
- Hyökkäyksessä voin pelata enemmän yksi vastaan yksi –tilanteita, jos hyökkäys pysähtyy. Yritän päästä vastustajasta ohi ja ratkaista itse tai luoda jollekin muulle paikkaa. Minulla ei ole tiettyä roolia joukkueessa, vaan voin pelata aika vapaasti ja minulla on vapaat kädet.
Aidoo haluaa tulevalla kaudella vahvistaa omia vahvuuksiaan ja löytää oman peli-identiteettinsä.
- Haluan tällä kaudella keskittyä enemmän omaan peliini ja niihin asioihin, joissa olen hyvä sekä niihin joissa minulla on kehitettävää. Pitää tietää millainen pelaaja haluan olla ja rakentaa sitä kohti.
Benicarlo kohtaa kauden avauspelissään CB Pratin lauantaina.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.