FoA:lle voitto sarjakakkosesta – Leaupepen vahva peli auttoi Pyrinnön voittoon

18.11.2023 20:00 Naisten Korisliigassa pelattiin kolme ottelua. Voittoihin ylsivät FoA, Pyrintö ja voittoputkeaan jatkanut ToPo.

Leaupepen vahvat otteet saivat jatkoa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

FoA kaatoi siipirikkoisen Hongan

Forssan Alku nappasi kotikentällään kauden toisen voittonsa Hongan kustannuksella. Voitto kirjattiin emännille 93-72 (51-41).

FoA oli hereillä alusta alkaen. Avausjaksolla se onnistui hyökkäyspäässä hienosti ja pääsi tauolle johdossa 26-16.

Sen jälkeen ottelu tasoittui. Kolmannella jaksolla FoA meni menojaan eikä Honka enää kyennyt vastaamaan.

- Iloinen voitosta. Honka teki sen meille tänään erittäin vaikeaksi ja taisteli jokaisesta pallosta. Hyökkäyspeliin täytyy olla tyytyväinen, mutta meille jäi parannettavaa molemmissa päissä, FoA:n päävalmentaja Tero Niskanen sanoi.

Jade Vega kirjautti tupla-tuplan 21 pisteellä ja 12 koriin johtaneella syötöllä. Myös Shelby Cheslek 20/10 ylsi tupla-tuplaan. Ilman ulkomaalaispelaajia pelanneen Hongan ykkönen oli Petra Noponen, joka heitti uransa ennätyspisteet. Hän pussitti 24 pistettä.

Ottelutilasto

Leaupepe pitelemätön Pyrinnön voitossa

Tampereen Pyrintö otti kauden viidennen voittonsa. ViVe jäi tamperelaisten jalkoihin 79-68 (40-34).

Ensimmäinen puoliaika oli ottelussa tasainen. Pyrintö kuitenkin pääsi puoliajalle kuuden pisteen johdossa.

Tamperelaiset olivat parempia myös toisella puoliajalla. Suurimmillaan joukkue kasvatti johtonsa 18 pisteeseen. Lopussa vieraat onnistuivat kuitenkin vielä kaunistelemaan lukemia.

- Olemme harjoitelleet todella kovaa. Kun toteutimme hyökkäystä niin kuin haluamme, saimme hyviä heittopaikkoja. Puolustuspäässä olisimme voineet olla parempia, mutta paransimme loppua kohden, Geralynn Leaupepe sanoi .

Leaupepe oli ottelussa korin alustan kuningatar. Hänelle kirjattiin 26 pistettä ja hurjat 22 levypalloa. Ellen Järvinen pussitti 16 pistettä ja jakoi neljä koriin johtanutta syöttöä. Samatha Breen oli Vimpelin tehokkain 23 pisteellä ja 14 levypallolla.

Ottelutilasto

ToPo:n vahvalle menolle jatkoa

Torpan Pojat jatkoi siitä, mihin ennen maajoukkuetaukoa jäi. Joukkue otti seitsemännen peräkkäisen voittonsa EBT:n kustannuksella 88-60 (53-35).

EBT laittoi hyvin helsinkiläisille kampoihin ensimmäisen jakson ajan. Toisella jaksolla sarjakärki paransi peliään ja karkasi puoliajalle 18 pisteen johdossa.

Kolmannella jaksolla pelin kuva säilyi samanlaisena, kun ToPo onnistui hyökkäyksessä hyökkäyksen perään. Suurimmillaan ToPo:n johto kasvoi 32 pisteeseen.

- Ensimmäinen jakso oli meiltä todella takkuista. Toisella ja kolmannella jaksolla olimme erinomaisia. Näihin täytyy olla todella tyytyväinen, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi kertasi

Carmen Tyson-Thomas hääri ottelun tähtenä. Hän pussitti 34 pistettä ja keräsi 11 levypalloa. Nuori Anna Gardziella pussitti 11 pistettä. EBT:n tehokkain oli Erika Mace 16/5/5 koriin johtanutta syöttöä.

Ottelutilasto

 
1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

22.1.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo sarjakärjessä ylempään jatkosarjaan

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.

22.1.2025 10:50 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan runkosarja päättyy keskiviikkona

Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.

18.1.2025 19:28 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigassa runkosarjan toiseksi viimeinen kierros - EBT jatkoi hyvää viikkoaan

Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.

15.1.2025 20:37 Naisten Korisliiga

Hurja päätösjakso johdatti EBT:n voittoon Peli-Karhuista - Kouvottaret dominoi kotonaan

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.

11.1.2025 19:26 Naisten Korisliiga

Kotijoukkueet vahvoilla - ToPo:n sarjajohto säilyi muuttumattomana

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.

10.1.2025 22:53 Naisten Korisliiga

HBA:lle viikon toinen voitto

Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia