3.12.2021 20:38 Naisten Korisliiga jatkui perjantaina yhdellä ottelulla. Siinä HBA kukisti Forssan Alun 81-57 ja katkaisi samalla kahden ottelun mittaisen tappioputkensa.

Useampi Märskyn pelaaja onnistui hienosti. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Ensimmäisellä puoliajalla kotijoukkue pysyi vielä hyvin Märskyn matkassa. Peli oli koko ajan tasaista ja puoliajalla vieraat johtivat ottelua 39-36.
HBA tuli uudella ilmeellä toiselle puoliajalle. Se kiristi puolustustaan ja piti FoA:n kahdeksassa pisteessä kolmannella jaksolla. Kun samalla sen hyökkäys toimi, kasvoi johto 19 pisteeseen.
Vieraat eivät päästäneet Alkua enää mukaan peliin päätösjaksolla. Lopulta sarjapisteet matkasivat Helsinkiin 81-57.
Märskystä kaksinumeroiseen pistemäärään ylsi peräti kuusi pelaajaa. Janette Aarnio teki 15 pistettä ja Henna Sandvik säesti 14 pisteellä. Roosan Kosonen teki kotijoukkueelle 16 pistettä.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.