17.11.2023 21:15 Naisten Korisliigassa palattiin parketille pienen tauon jälkeen. Illan ainoassa ottelussa HBA-Märsky nappasi kotivoiton Kouvottarista 77-64 (39-27).
Albina Syla oli isossa roolissa HBA:n voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Emäntien ensimmäinen jakso ja etenkin sen loppu oli vahva. Sen ansiosta joukkue karkasi kymmenen pisteen johtoon. Sen jälkeen peli tasoittui, mutta puoliajalle mentiin Märskyn komennossa.
Kouvottarien kannalta parhaat hetket osuivat kolmannelle jaksolle, jonka aikana kotijohto kutistui neljään pisteeseen. HBA:n käsi ei kuitenkaan tärissyt ratkaisuhetkillä ja joukkue nappasi kauden neljännen voittonsa.
Lilli Onnela 15/6 oli helsinkiläisten pistekuningatar. Albina Syla taisteli vahvasti korin alla ja sai kasaan tupla-tuplan 13 pisteellä ja 12 levypallolla. Vieraista Shaiquel McGruder pussitti 21 pistettä. Sarah Toeaina pelasi kauden ensimmäisen pelinsä kouvolalaisten riveissä upottaen 13 pistettä.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.