HBA voitti Pyrinnön jännittävien vaiheiden jälkeen

22.10.2020 19:57 Torstain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Tampereen Pyrintö matkasi Helsinkiin HBA:n vieraaksi. Kotijoukkue otti kauden toisen voittonsa tasaisen ottelun jälkeen 73-72.

Janette Aarnio oli tehokkaalla pelipäällä. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Ottelu alkoi tasaisissa merkeissä. Ensimmäisen jakson päättyessä kotijoukkue johti ottelua neljän pisteen turvin. Erityisesti Janette Aarnio oli hyvässä vireessä.

Toisella jaksolla vierasjoukkue tiivisti puolustustaan. Pyrintö saikin pakotettua HBA:n useisiin pallonmenetyksiin. Tämän turvin tamperelaiset veivät jakson nimiinsä ja nousivat johtoon kun puoliaika aloitettiin heidän johtaessa 35-31.

Kolmannella jaksolla osat vaihtuivat jälleen, kun HBA pelasi pirteämmin. Aarnio upotti jakson loppuun mennessä 16 pistettä ja viimeiselle jaksolle lähdettäessä tilanne oli kotijoukkueen hyväksi 55-50.

Ottelu pysyi tasaisena aivan loppuhetkille saakka, kun Pyrintö ei päästänyt kotijoukkuetta karkuun. Tamperelaiset pääsivät parhaimmillaan pisteen päähän, kun Iina Mäkelä upotti kakkosensa. Ohi se ei kuitenkaan päässyt ja voitto jäi Helsinkiin pistein 73-72.

- Emme olleet tänään valmiita pelaamaan ja peli oli sen näköistä.  Pyrintö käytti hyväkseen heikkoa keskittymistämme.  Hetkittäin piristyimme ja pystyimme lopussa venymään voittoon, mikä oli positiivista, Märskyn päävalmentaja Mirka Dettmann kommentoi.

Aarnio kirjautti ottelun korkeimman pistemäärän 20 pisteellä. Hänelle merkittiin myös seitsemän levypalloa ja kuusi koriin johtanutta syöttöä. Silja Viita teki 14 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa. Pyrinnöstä Reetta-Sofia Tulkki pussitti 13 pistettä. Mäkelälle kirjattiin 12 pistettä ja seitsemän levypalloa.

- Onnittelut HBA:lle voitosta.  Meillä oli tänään todella hyvä peli-ilme, ja onnistuimme pysäyttämään HBA:n siirtymisissä heiton jälkeen. Ongelmaksi tulivat pallonmenetykset, joista HBA pääsi juoksemaan liikaa helppoja koreja. Edellisen pelimme jälkeen hyvä esitys, Pyrinnön päävalmentaja Juri Heinämäki sanoi.

Pyrintö metsästää edelleen kauden avausvoittoaan. HBA otti kauden toisen voittonsa ja nousi tasapisteisiin sarjan kärkipaikalle.

Ottelutilasto

 
1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

22.1.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo sarjakärjessä ylempään jatkosarjaan

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.

22.1.2025 10:50 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan runkosarja päättyy keskiviikkona

Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.

18.1.2025 19:28 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigassa runkosarjan toiseksi viimeinen kierros - EBT jatkoi hyvää viikkoaan

Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.

15.1.2025 20:37 Naisten Korisliiga

Hurja päätösjakso johdatti EBT:n voittoon Peli-Karhuista - Kouvottaret dominoi kotonaan

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.

11.1.2025 19:26 Naisten Korisliiga

Kotijoukkueet vahvoilla - ToPo:n sarjajohto säilyi muuttumattomana

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.

10.1.2025 22:53 Naisten Korisliiga

HBA:lle viikon toinen voitto

Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia