27.9.2019 20:49 Korisliiga-kausi 2019-20 käynnistyi tänään kahdella otteliulla, kun parketeilla pelattiin Helsingissä ja Lapualla. Seagulls kaatoi Ura Basket eGameStarsin, Kobrat puolestaan aloitti kautensa makealla voitolla KTP-Basketista.
Shawn Huffin paluu Korisliigaan täytti Kisahallin lehterit tänään Helsingissä. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Helsingissä nähtiin odotettu Suomeen paluu, kun Shawn Huff esiintyi Korisliigassa ensimmäistä kertaa sitten kevään 2004. Huff pelasi Ura Basketia vastaan 24 minuuttia säkittäen kahdeksan pistettä, hakien viisi levypalloa. Lisäksi Huffin monipuoliselta tilastoriviltä löytyi kolme koriin johtanutta syöttöä sekä kaksi torjuntaa.
Seagulls liiteli lopulta selvähköön 97-80-voittoon.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä..@GullsBasketball nappasi 97-80 (47-37) voiton sarja-avauksessa @UraBasket'ista 1013 katsojan riemuksi. Elijah Stewart heitti 22 pistettä Seagullsille ja Stephaun Branch 22 pistettä Ura Basketille #Korisliiga pic.twitter.com/hL5G5YCbij
— Korisliiga (@Korisliiga) September 27, 2019
- Hyvä fiilis, kausi on kiva avata voitolla. Ura pelasi tänään vauhdikasta korista ja välillä oltiin pulassa heitä vastaan. Onneksi löydettiin keinot ottelun voittoon. Tuntuu, että jäi kuitenkin paljon vielä parannettavaa, Huff kommentoi ottelun jälkeen Elisa Viihteen haastattelussa.
Seagulls onnistui laajalla rintamalla, pisteykkönen oli 22 pinnaa heittänyt Elijah Stewart. Timo Heinonen ja Seagullsiin palannut maajoukkuetakamies Antti Kanervo heittivät 14 pistettä mieheen.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Kolmannen neljänneksen jälkeen matsi meille 76-58!
— HELSINKI SEAGULLS (@GullsBasketball) September 27, 2019
#Gullsnation #Korisliiga pic.twitter.com/mq80Ftev72
Ura Basketin parhaimmistoa olivat molemmat 22 pistettä heittäneet Tyrell Bellot-Green ja Stephaun Branch.
Kobrien ja KTP-Basketin ottelu pysyi tasaisena puoliaikaan saakka, mutta sitten kotijoukkue meni menojaan vieden kolmannen neljänneksen peräti 36-18. Vaikka KTP nousikin päätöskympillä pelaamaan vielä voitosta, ei Kobrat päästänyt vieraitaan iskuetäisyydelle voittaen ottelun lopulta 90-80.
- Alussa emme pystyneet puolustamaan riittävän hyvin, vaan KTP:n kovat yksilöt veivät meitä, vaikka yritimme ajoittain ottaa heitä kahdella. Pinkstonin ulosajon myötä saimme momentumin kolmannella neljänneksellä, jonka ansiosta voitettiin tänään, Kobrien päävalmentaja Ville Turja kommentoi Elisa Viihteen haastattelussa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Kobrien paidassa debytoi viime kaudella Kotkassa pelannut, Korisliigan Vuoden pelaaja -palkinnon kaudella 2016-17 pokannut Antto Nikkarinen. Takamies oli joukkueensa parhaimmistoa 13 pisteellä, viidellä levypallolla ja seitsemällä syötöllä.
- Voitto tuntuu hyvältä. Kotikentän puhtaana pitäminen on meidän tehtävänä. Voittoja ei anneta ilmaiseksi täältä ja siinä onnistuttiin. Tänään pääsimme juoksemaan kenttää kolmannella neljänneksellä hyvän puolustamispelaamisen myötä. Menoa ja meteliä oli tänään, Nikkarinen kehui uutta kotiyleisöään.
Kobrien koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset lukemat. Kärkenä hääri niin läheltä kuin kaukaakin osunut Jordan Capps, joka säkitti 24 pistettä. KTP:n pisteykkönen oli 20 pistettä heittänyt Byron Wesley.
Korisliiga jatkuu lauantaina kolmella ottelulla, kun Kataja Basket isännöi jaoston 70-vuotisjuhlaottelussa BC Nokian. Salossa kohtaavat viime kauden välieristä toisilleen tutut Vilpas ja Kouvot. Tampereen Pyrintö avaa kautensa kotiottelussa Korihaita vastaan.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.