10.8.2009 Kauhajoen Karhu on solminut jatkosopimuksen kesken viime kauden Karhuun siirtyneen 202-senttisen, nigerialaissyntyisen Henry Umorun kanssa. Tänä vuonna 24 täyttävä Umoru ei ota paikkaa Karhun ulkomaalaiskiintiössä, sillä Umoru on pelannut aiemmin urallaan Suomen juniorisarjoissa.
Henry Umoru jatkaa uraansa Kauhajoen Karhussa. Kuva: Kauhajoen Karhu.
Henry Umoru pelasi alkukauden 2008/09 Lapuan Korikobrissa, josta hän siirtyi Kauhajoelle. Umoru pelasi viime kaudella vajaat 11 minuuttia ottelua kohden 6,2 pisteen ja 3,1 levypallon ottelukeskiarvoilla. Karhun ja Umorun sopimus voi optiovuoden kanssa kestää vuoteen 2013 asti.
- Olen luonnollisesti hyvilläni, että seura ja Henry pääsivät sopimukseen. Olen varma, että suomalainen koripalloyleisö ei ole vielä nähnyt lähellekään kaikkea Henry Umorun potentiaalista, arvioi Karhun päävalmentaja Greg Gibson.
- Kesäharjoittelu on jo vienyt mieheltä liki kymmenen kiloa painoa pois, eikä harjoittelu tule ainakaan vähentymään nyt syksyllä. Isoja miehiä ei suomalaisessa koripallossa ole liikaa. Monivuotinen sopimus antaa hyvän pohjan kehittää Henryn kuntopohjaa ja liikkuvuutta. Mies on oivallinen lisä joukkueeseemme, Gibson jatkaa.
Karhun sopimuspelaajia tällä hetkellä ovat Umorun lisäksi Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala, Maurice Horton, Aleksi Huuskonen, Tyrekus Bowman, Eldar Skamo ja Sad Niskanen.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.