24.11.2020 20:31 Sarjassa kolmantena oleva Tapiolan Honka sai tiistain ainoassa ottelussa vieraita Vimpelistä. Kotijoukkue vei ottelusta pisteet vakuuttavasti 100-60.
Cierra Dillard upotti joukkueensa korkeimman pistemäärän. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Honka aloitti ottelun hyvin. Joukkue upotti pelitilanneheittonsa korkealla prosentilla ja karkasi tauolle 14 pisteen johtoasemassa.
Vimpelillä puolestaan oli vaikeuksia pelitilanneheittojen kanssa ja pelitilanneheittojen onnistumisprosentti jäi hyvin alhaiseksi. Toisella jaksolla peli kuitenkin tasoittui ja puoliajalle lähdettiin tilanteesta 45-29.
Kolmaskin jakso eteni tasaisissa merkeissä ja pisteitä tehtiin tasaiseen tahtiin. Kotijoukkue päätti neljänneksen vahvemmin ja kasvatti johtonsa 25 pisteeseen.
Viimeinen jakso oli enemmän ja vähemmän muodollisuus. Sen aikana espoolaiset onnistuivat vielä kasvattamaan johtoaan ja veivät pisteet 100-60.
- Yhtenäistä ja kurinalaista pelaamista koko joukkueelta. Levypalloissa Vimpeli oli tänään odotetun kova, Hongan päävalmentaja Kimmo kujansivu totesi.
Hongan joukkueesta kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaldoon. Cierra Dillard teki 22 pistettä. Taru Tuukkanen sai puolestaan kasaan tupla-tuplan 15 pisteellä ja 11 levypallolla. Vimpelistä Kayla Gordon teki 23 pistettä ja keräsi 13 levypalloa. Doniyah Cliney upotti 14 pistettä ja otti 12 levypalloa.
- Jo ensimmäinen jakso näytti ottelun suunnan. Toisella päästiin hieman otteluun kiinni, mutta Honka vei peliä koko ottelun ajan. Hongan heittopeli oli hienoa, me taas ei saatu yhtään kolmosta sisään. Levypallot kuitenkin voitettiin. Siinä oikeastaan kupletin juoni tänään, vierasjoukkueen päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala sanoi.
Honka nousi voitollaan kymmeneen pisteeseen ja on sarjassa kolmantena. Vimpeli jatkaa kahdeksantena.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.