Honka haki pisteet Tampereelta

8.3.2022 21:29 Tapiolan Honka otti illan ainoassa ottelussa tärkeän voiton Pyrinnön vieraana. Voitto kirjattiin vieraille 95-60.

Elsa Lemmilä onnistui hienosti Pyrintöä vastaan. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Avausjakso oli tasainen. Toisella jaksolla Honka painoi kaasua ja karkasi puoliajalle johdossa 52-34.

Espoolaisryhmä oli parempi myös toisella puoliajalla ja kasvatti eroa tasaisesti. Voittajasta ei lopulta ollut epäselvyyttä ja sarjapisteet matkasivat Espooseen 95-60.

- Pyrintö oli tänään tosi energinen, taisteli joka irtopallosta ja voittivat niissä, vaikka me ollaan hallittu irtopalloja tällä kaudella. Osuttiin tänään kolmen pisteen viivan takaa, ja päästiin juoksemaan hyvin stoppien jälkeen. Se riitti, mutta hieno taistelu Pyrinnöltä, Hongan päävalmentaja Niko Nyholm kertasi.

Elsa Lemmilä pelasi vahvasti ja tilastoi tupla-tuplan 16 pisteellä ja 13 levypallolla. Carmen Tyson-Thomas pussitti 18 pistettä ja napsi 11 levypalloa. Pyrinnön pisteykkönen oli Evianna Sipilä 11 pisteellä.

- Ainakin tasonnosto viime lauantaista. Eka jakso pystyttiin hyvin vastaamaan, tokalla tuli yksi huonompi hetki, ja kaveri pisti kolkkeja sisään. Kolmannella jaksolla pystyttiin keräämään itsemme, ja neljännellä sitten bensa vähän loppui. Ylpee joukkueesta, että pystyttiin nostaan tasoa ja taisteleen Hongan tasoista joukkuetta vastaan. Pyrinnön Iina Keski-Saari sanoi.

Hongalle voitto oli tärkeä, sillä se on sarjassa seitsemäntenä ja kasvatti voitollaan eron Catziin sekä Alkuun neljään pisteeseen.

Ottelutilasto

 
8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

4.4.2025 18:15 Naisten Korisliiga

Naisten välieräennakko: EBT lähtee haastamaan Peli-Karhuja - ToPo hakee finaaliputkelleen jatkoa Honkaa vastaan

Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

2.4.2025 20:20 Naisten Korisliiga

EBT taisteli tiensä välieriin pitkän kaavan jälkeen

Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

Näytä lisää vastaavia