Huima tuuliajolla finaalien avauksessa

18.3.2003 Tiistaina nähtiin Töölön Kisahallissa koripallo-ottelu, jota oli vaikea uskoa naisten ensimmäiseksi finaaliksi. Panttereiden finaalivastustajan Äänekosken Huiman peli oli pahasti kateissa, eikä neljättä peräkkäistä mestaruuttaan metsästävän Pantteri-lauman täytynyt venyä edes parhaimpaansa matkalla 75-47-murskavoittoon.

Jo ensimmäisillä minuuteilla kävi selväksi, että molemmat finalistit olivat joko hermostuneita, ylilatautuneita tai molempia. Askelrikkeiden ja huonojen heitonvalintojen sävyttämä avausneljännes pysyi kuitenkin tasaisena. Kymmenen minuutin pelin jälkeen tilanne oli tasan 14-14. Huima pysyi vielä muutaman minuutin Panttereiden tuntumassa, kunnes 13 minuutin pelin jälkeen taivas synkkeni ja totuus valkeni: koripallo on tarkkuuspeli. Huima ei kyennyt tekemään pisteitä neljään minuuttiin ja Pantterit vei jakson 11-0. Koko toisella neljänneksellä Huima sai kokoon vaatimattomat yhdeksän pistettä. Pantterit ei jäänyt vieraidensa ahaa-elämyksiä odottelemaan, vaan takoi tulostaululle puoliaikaan mennessä lukemat 39-23.

Kun Huima ensimmäisen 20 minuutin aikana sai 38 pelitilanneheitostaan onnistumaan ainoastaan kymmenen, moni ajatteli, että huonommin äänekoskelaisten peli ei enää voi sujua. Monet olivat väärässä. Harhasyötöt ja roiskiminen jatkui kolmannella neljänneksellä, jolla Huima teki vaivaiset kuusi pistettä. Panttereiden pelissäkään ei ollut jaksolla suurta hurraamista, vaan se tarjoamalla tarjosi Huimalle mahdollisuutta päästä otteluun takaisin mukaan. Pantterit nimittäin teki kolmannella jaksolla ensimmäiset pisteensä, kun neljännestä oli pelattu viisi minuuttia. Äänekoskelaisittain murheellisesti ero oli kaventunut siihen mennessä vasta kahdella pisteellä.

- En ymmärrä. Olin varsin luottavaisin mielin, kun otteluun lähdettiin. Ilmassa oli normaalia hermostuneisuutta, mutta ei mitään poikkeavaa. Emme yksinkertaisesti saaneet palloa koriin mistään. Sitten meni itseluottamus. Pantterit uskoi, että heitoissa voi onnistua, kun meillä ruvettiin siirtelemään palloa tekopaikoista, hämmästeli Huima-luotsi Mervi Nurmi.

Ottelun loppupuolella Huima pystyi muutaman korin tekemään, ja niiden ansiosta joukkue pelastui harvinaiselta tilastolliselta seikalta. Ilman viimeisten minuuttien koreja Huima olisi nimittäin koonnut pelissä enemmän pallonmenetyksiä kuin tehtyjä pelitilannekoreja. Lopulta koreja (19) tuli muutama enemmän kuin pelivälineen hukkaamisia (17). Huiman heittotarkkuus jäi kaikesta huolimatta umpisurkeaan 27,1 prosenttiin (19/70). Pantterit pussitti heitoistaan 45,9 prosenttia (18/61), joka kertoo ottelusta kaiken oleellisen.

Vaikka lopputulosta ei voikaan pitää Panttereiden suurena puolustusvoittona, voi kehuja sentään jakaa. Heli Roukanoja piti mainiosti aisoissa Huiman vaarallisimman aseen, Kenya Robinsonin. Huippuatleettinen Robinson teki 12 pistettä, mutta tarvitsi niiden keräämiseen peräti 21 heittoa (kuusi sisään). Roukanoja oli myös Panttereiden tehokkain hyökkäyspäässä. Hän teki 24 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa, johon ylsi myös uransa 16. Suomen mestaruutta hamuava Lea Hakala. Mari Puustinen yritti piiskata Panttereita kovempaan menoon, mutta kotijoukkuekaan ei jaksanut innostua suurempiin koritalkoisiin.

Pantterit-leirissä ei murskaavasta voitosta huolimatta ryhdytä lepäämään laakereilla. Huima saattoi flopata, mutta vaaraton se ei finaalivastustajana ole.

- Äänekoski on siitä mielenkiintoinen joukkue, että sen koti- ja vierasesitysten vaihtelu voi olla 50 pisteen luokkaa. Äänekoski on paha paikka pelata kuten EBT sai välierissä kokea, mietiskeli Panttereiden päävalmentaja Kyösti Kantakoski.

Huiman parasta antia tiistaina oli kaksi kertaa kokeiltu paikkaprässi. Molemmilla kerroilla Panttereiden konseptit sekosivat ja tuloksena oli harhasyöttö. Ihmetyksen aiheeksi jäikin, miksei Huima kokeillut kyseistä prässiä enemmän. Ehkä torstaina, kun finaalisarja jatkuu Äänekoskella.

Missään nimessä Huima-leirissä ei vielä oltu kirvettä heittämässä kaivoon.

- En epäile lainkaan, etteikö Pantterit voitettavissa olisi. Voittaminen vaatii kuitenkin aivan toisen luokan heittopeliä, Nurmi tokaisi.

Asiat

 
6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

5.4.2025 19:47 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA kaatuivat UConnille Final Fourissa

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

4.4.2025 18:15 Naisten Korisliiga

Naisten välieräennakko: EBT lähtee haastamaan Peli-Karhuja - ToPo hakee finaaliputkelleen jatkoa Honkaa vastaan

Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

4.4.2025 15:14 Seurauutinen

#Seurauutinen: Osallistu Ihmisoikeudet urheilussa -verkkokoulutukseen

Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

4.4.2025 11:03 NBA

Tuomas Iisalolle ensimmäinen voitto NBA:ssa Memphis Grizzliesin peräsimessä

Viime yönä tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi noussut Tuomas Iisalo voitti ensimmäisen ottelunsa NBA:n päävalmentajana. Grizzlies voitti Miami Heatin, kun Ja Morant ratkaisi ottelun sensaatiomaisesti viimeisillä sekunneilla.

4.4.2025 10:00 Susijengi

Susijengin EM-kotikisojen päiväliput nyt myynnissä

Susijengin vastustajat koriksen EM-kotikisoihin on arvottu ja kauan odotetut otteluparit tiedossa. Tampereella pelattavien kotikisojen päivälippujen myynti on käynnistynyt perjantaina 4.4. klo 10:00.

4.4.2025 07:58 Susijengi

Jantuselle 13 pistettä Real Madridin vieraana, Paris Basketballin pudotuspelijahti huipentuu

Mikael Jantunen urakoi Paris Basketballin korkeimmat minuutit ja onnistui täydellisellä heittopelillä kaaren takaa Euroliigan torstai-illan ottelussa Real Madridin vieraana, mutta 9769 katsojan raivokkaasti kannustama Real nipisti pariisilaisista 105–104 (53–53) -kotivoiton. Pariisilaiset ovat varmistaneet paikkansa vähintään Euroliigan Play-In-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia