Jalen Jackson jatkaa Korisliigassa - uusi osoite löytyy Kouvoista

10.9.2024 13:10 Kouvot on solminut kauden 2024-25 kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen laiturin Jalen Jacksonin kanssa. Jackson on aiemmin pelannut Korisliigassa neljän kauden aikana kolmessa eri joukkueessa yhteensä 110 ottelua.

Kuva: Ville Vuorinen

Jalen Jackson oli isossa roolissa viime kaudella Korihaiden paidassa viimeistellen 14,8 pistettä, 5,9 levypalloa, 4,7 syöttöä, 2,3 riistoa ja 1,0 torjuntaa ottelua kohden. Korihait eteni Jacksonin johdolla myös pudotuspeleihin ensi kertaa sitten kevään 2011.

Korisliigassa Jackson on neljän kauden aikana heittänyt keskimäärin 14,7 pistettä, kaapinut 5,3 levypalloa, syöttänyt 3,7 ja riistänyt 2,1 kertaa ottelua kohden. Koko sarjan riistotilastoissa Jalen on ollut toinen (2023-24) ja kolmas (2021-22).

- Tuntuu hyvältä tulla tähän organisaatioon, olen valmis tapaamaan joukkueen ja valmentajat sekä aloittamaan yhdessä joukkueen kanssa valmistautumisen uuteen kauteen. Pelaaminen Korisliigassa on aina hieno kokemus, koskaan ei tiedä etukäteen mitä kausi pitää sisällään. Olen iloinen paluustani Korisliigaan ja valmis pelaamaan, Jackson kommentoi seuran tiedotteessa.

- Sanonta hyvää kannattaa odottaa taisi käydä toteen meidän tämän kesän rekrytoinnin osalta. Etsinnässä oli pelaaja joka taittuu moneen eri rooliin. Isoina toiveina oli levypallo halukkuutta sekä heittotaitoa. Siihen päälle saatiin vielä kokemusta niin täytyy olla tyytyväinen, päävalmentaja Jyri Lehtonen avaa.

- Jalen on todistanut kuuluvansa sarjan parhaimmistoon omalla pelipaikallaan. Hän oli suuri palanen Korihaiden Tuhkimo -kaudessa. Jalen on treenannut kuukauden Unkarissa ja muutaman päivän huililta liittyy joukkueeseen keskiviikkona. Jetlagikaan ei ole ongelma, koska siirtymä tapahtuu välillä Helsinki - Kouvola, Lehtonen päättää.

Kouvot kaudella 2024-25: Thomas Gipson III, Topias Jokela, Teemu Kristeri, Henry Boyd, Eemeli Salmi, Rasmus Lindberg, Jesper Granlund, Michael Besselink, Erik Muhonen, Joona Heinonen, Isaac Likekele, James Bishop IV ja Jalen Jackson.

Henkilöt

Asiat

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

Näytä lisää vastaavia