22.11.2024 10:08 Mikael Jantusen Paris Basketballin voittoputki kasvaa kasvamistaan. Torstai-iltana Istanbulissa pariisilaisten satimeen jäi kotijoukkue Anadolu Efes, jonka loppukirin katkaisi Susijengin keulakuviin lukeutuva Mikael Jantunen kolmosellaan.

Mikael Jantusen viime hetken kolmonen jääti Anadolu Efesin kirin. Kuva: Paris Basketball.
Paris Basketball oli päätösneljänneksen alussa yli kymmenen pisteen johdossa, mutta Efes Pilsen kuroi eron viime minuuteilla kahdesti kuuteen pisteeseen. Kotiyleisönsä raivokkaasti tukema Efes kummitteli lukemissa 78-84 vielä 50 sekuntia ennen loppua, jolloin Jantusen kunnia oli katkaista kotijoukkueen siivet onnistuneella kolmosellaan.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.MICKAEL JANTUNEN LA FRAÎCHEUR DE FINLANDE QUI CLIMATISE L’EFES 🥶🧊
— Paris Basketball (@ParisBasketball) November 21, 2024
QT4 - 0’29@AnadoluEfesSK 78@ParisBasketball 87 pic.twitter.com/lihIGXOHRM
Jantunen kellotti jälleen kerran Paris Basketballin toiseksi korkeimmat minuutit (27:28) ja keräsi 13 pistettä, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa. Kentän kuningas oli T.J. Shorts (21/10 syöttöä).
Paris Basketball nousi voitollaan Euroliigan kolmannelle sijalle. Joukkue on voittanut pelaamastaan 11 ottelusta kahdeksan. Pariisilaisia edellä Euroliigan sarjataulukossa ovat ykkössijan Fenerbahce (9-2) ja kakkossijan Olympiakos (8-3).
Jantunen matkustaa Istanbulista Tbilisiin ja liittyy siellä Susijengin joukkoon valmistautumaan sunnuntain EM-karsintaotteluun Georgiaa vastaan.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.