1.6.2004 Miesten SM-Koriksessa pelaavaa Uudenkaupungin Korihait on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen takamies Juho Terhon kanssa. Terho siirtyy Korihaihin SM-sarjaan nousseesta turkulaisjoukkue Aura Basketista.
183-senttinen ja 85-kiloinen Terho Turun NMKY:n kasvatti, joka pelasi kaudet 1993-00 turkulaisessa Piiloset-joukkueessa. Seuraavat kaksi kautta hän edusti Korihaita ja kauden 2002-03 joensuulaista Katajaa. Miehen meriittilistalta löytyy mm. kaksi Suomen Cup –mestaruutta, SM-hopeaa ja -pronssia.
Kaikkiaan 28-vuotias Juho Terho on pelannut SM-tasolla 328 ottelua, joissa on syntynyt 2.510 pistettä. Edellisellä SM-kaudellaan Joensuussa Terho merkkautti tilastoihin keskimäärin 13,2 pistettä ja 1,50 koriinjohtavaa syöttöä.
Viime kaudella I divisioonan voittaneessa Aura Basketissa Terho säkitti keskimäärin 15,7 pistettä ja riisti pelivälineen vastustajalta peräti 3,64 kertaa ottelussa ollen sarjan toiseksi ahnein pallorosvo.
Jo aiemmin Korihait on julkaissut kuusi jatkosopimusta, jotka ovat solmineet Johannes Ankelo, Mikko Jalonen, Pasi Kauha, Mika Pitkäranta, Heikki Saaristo ja Marko Vehniäinen.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.