16.6.2014 Jukka Matinen, 35, ja KTP-Basket ovat lisänneet sopimukseensa yhden vuoden lisää. Kolme viimeistä kautta KTP:tä edustaneen 203-senttisen laiturin sopimus kattaa jo ennestään kauden 2014/2015, mutta sopimus pitää Matisen KTP-paidassa myös kauden 2015/2016.
Jukka Matinen on solminut KTP:n kanssa sopimukseensa lisävuoden kaudelle 2015/2016.
Matinen on urallaan päässyt juhlimaan kerran Saksan Bundesliigan ja neljästi Korisliigan mestaruutta. Kuvat: Kai Kilappa & Tomi Kaminen
Matinen debytoi pääsarjatasolla Helsingin Panttereissa 16-vuotiaana kaudella 1995/1996, josta matka jatkui HNMKY:n ja ToPon kautta neljäksi kaudeksi Saksan Bundesliigaan, jossa Matisen edustama Frankfurt Skyliners voitti mestaruuden kaudella 2003/2004.
Korisliigassa Matinen edusti seitsemän kautta Espoon Honkaa ja voitti neljä Suomen mestaruutta, kaksi Cup-mestaruutta ja hänet valittiin kertaalleen SM-finaalien arvokkaimmaksi pelajaaksi (MVP).
- Jukka on sarjan parhaita heittäjiä ja erinomainen puolustamaan vastustajan isoja pelaajia. Hän on pitänyt itsestään hyvää huolta ja pystyy varmasti vielä 38-vuotiaanakin olemaan joukkueelle avuksi, KTP:n puheenjohtaja Jyrki Lindström kommentoi.
Matinen on pelannut yhteensä 15 kautta Suomen pääsarjatasolla ja hän pelasi Frankfurtissa kaudella 2004/2005 Euroliigaa 2,7 pisteen ja 2,1 levypallon keskiarvoilla. Tämän lisäksi Matiselta löytyy tililtään 91 miesten maaottelua 8,7 pisteen keskiarvolla.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.