25.5.2023 12:10 Tampereen Pyrinnön korisliigajoukkue saa mieluisan paluumuuttajan. Kaksi kautta Kobrissa pelannut Justus Kilpinen palaa kasvattajaseuraansa. Kilpisen, 29, sopimus on muotoa 1+1.
Justus Kilpinen palaa Pyrintöön kahden vuoden tauon jälkeen. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Joukkueen valmentaja Tero Vasell on tyytyväinen Kilpisen paluuseen:
- Etsittiin isonpään rotaatioon luotettavaa ratsua ja siihen seuran oma kasvatti istuu erinomaisen hyvin. Tiedetään mitä Justukselta saadaan ja hän hoitaa esimerkillisenä koripalloilijana ja ihmisenä roolinsa varmasti, Vasell kommentoi seuran tiedotteessa.
Viime kaudella Kilpinen pelasi 31 ottelussa keskimäärin 18 minuuttia 4,6 pisteen keskiarvolla.
- Kiitollisena ja innokkaana palaan takaisin kotiin Tampereelle ja rakkaaseen kasvattajaseuraani Pyrintöön. Todella kiva päästä tekemään hommia tutussa porukassa sen eteen, että ensi keväänä toukokuussa pelataan Pyynikillä mitaleista, Kilpinen avaa.
Pyrinnöllä on nippu sopimuksia tulevalle kaudelle. Julkaistuna ovat pelaajista Antero Lehto, Valtteri Leppänen sekä Justus Kilpinen. Valmennustriona toimii Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.
Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.