4.6.2024 12:54 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö ja Niina Sedano ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Kuva: Ville Vuorinen
Joensuulaislähtöinen Sedano aloittaa nyt kolmannen kautensa Pyrinnön liigajoukkueessa ja jatkaa samalla myös joukkueen kapteenina. Edelliskaudella Niina tilastoi pelaamissaan 29 ottelussa keskimäärin 4,6 pistettä ja 4,6 levypalloa tehoin 7,2. Erityisesti vahvana puolustuspelaajana tunnettu Niina kantoi kiitettävästi vastuuta kevään pudotuspeleissä ja kirjautti viidessä kohtaamisessa Forssan Alun kanssa pistekeskiarvoksi 7,0 ja teholukemaksi 10,2.
– Upea juttu, että Niina jatkaa Pyrinnössä. Niinasta on tullut viimeisen kahden vuoden aikana erittäin tärkeä pelaaja meille niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Alla on jo kaksi hyvää kautta Korisliigassa, mutta uskon että kehitystä on vielä luvassa ja tulevalla kaudella tullaan näkemään entistäkin parempia otteita, ennustaa naisten päävalmentaja Petteri Molenius seuran tiedotteessa.
– Ilonen oon, kun syksyllä saan taas laittaa punasta päälle. Kesätreenit on lähteny hyvin käyntiin ja innolla ootan kyllä, mitä ens kausi tuo tullessa meijän joukkueelle, Sedano kommentoi.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.