Kataja kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajansa

31.8.2007 Korisliigan viime kevään pronssijoukkue Joensuun Kataja sai pelaajapakkaansa lisäkortin perjantaina, kun 23-vuotias amerikkalainen Cedric Jackson allekirjoitti tulevaa kautta koskevan sopimuksen. USA:n korkeimmalla yliopistotasolla Troyn yliopistossa viimeiset kaksi kautta pelannut Jackson on 201-senttinen ja 116-kiloinen iso laitahyökkääjä, joka pystyy pelaamaan myös sentterinä.

Viime kaudella Cedric Jackson pelasi joukkueensa kaikissa 30 ottelussa esiintyen jokaisessa myös aloitusviisikossa. Peliaikaa ottelua kohden kertyi keskimäärin 28 minuuttia, joiden aikana tilastoja syntyi 11,0 pisteen ja 6,1 levypallon edestä.

Kataja-luotsi Antti Papinahoa miellyttää Jacksonin monipuolisuus.

- Cedric on low post -pelaaja, mutta hän osaa heittää kauempaakin, mikä tuo syvyyttä hyökkäyspeliimme. Tarvitsemme häntä myös levypalloissa.

- On tärkeää, että kaveri on ollut isossa roolissa yliopistossaan ja oppinut kantamaan vastuuta, päävalmentaja tiivistää.

Cedric Jackson aloitti yliopistouransa NCAA:ta pienempään NAIA-kattojärjestöön kuuluvassa Faulknerin yliopistossa. Kaudeksi 2004-05 hän siirtyi ns. junioriyliopistosarjaan (NJCAA), Spartanburg Methodist –yliopistoon ennen Troy-kiinnitystään.

Kataja on aiemmin solminut ensi kaudesta sopimukset Andre Foreman, Louis Hinnantin, Lasse Hintsalan, Mikko-Petteri Järvisen, Anssi Kinnaslammen, Janne Kinnusen, Sami Lehtorannan, Turo Sonkajärven ja Ville Vesalan kanssa. Lisäksi joukkuetta tulevat kauden aikana edustamaan myös kolme 1991-syntynyttä A-junioria, laitahyökkääjä Roope Kinnunen sekä takamies-laiturit Lauri Ikonen ja Ilari Tolvanen.

Kataja avaa kautensa virallisesti Suomen cup -kotiottelulla keskiviikkona 26.9. Seuraavana viikonloppuna joukkue osallistuu harjoitusturnaukseen Unkarissa. Korisliiga käynnistyy joensuulaisjoukkueen osalta lauantaina 6.10. vierasottelulla Tampereen Pyrintöä vastaan. Ensimmäinen kotiottelu pelataan viime kauden finalisti Namika Lahtea vastaan lauantaina 13.10.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

Näytä lisää vastaavia